Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Pomáhať treba celému cestovnému ruchu, tvrdí Doležal o návrhu znížiť DPH pre lyžiarske strediská či akvaparky

 Webnoviny  10. november 2022  125  
Pomáhať treba celému cestovnému ruchu, tvrdí Doležal o návrhu znížiť DPH pre lyžiarske strediská či akvaparky

10.11.2022 (Webnoviny.sk) - Pomoc cestovnému ruchu by mala byť zameraná pre celé odvetvie, nielen niektorým jeho častiam. Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH) je nástrojom konkurencieschopnosti.

Reagoval tak na poslanecký návrh na dočasné zníženie DPH pre lyžiarske vleky, lanovky, akvaparky a vybrané športoviská na prvé štyri mesiace budúceho roka z 20 na 10 percent. Ministra mrzí, že sa tak stalo mimo jeho rezortu.

„Už počas covidu sa ukázalo, že okolité krajiny znížili DPH na cestovný ruch a gastro komplexne. My sme s 20 percentami vytŕčali a nepomohlo to," povedal vo štvrtok na sociálnej sieti Doležal. Podľa neho sa o zníženie tejto dane z dôvodu zlepšenia konkurencieschopnosti slovenského cestovného ruchu pokúšali už počas pandémie, ale nebola na to politická vôľa.

„Teraz využívame nižšiu DPH ako nástroj pomoci. Určite to pomôže, ale myslím si, že by bolo lepšie, keby sme pomáhali komplexnejšie celému sektoru," myslí si Doležal. Ako dodal, rokovania o tom sa ešte úplne neskončili.


Zníženie DPH pre vybrané oblasti navrhol poslanec za Sme rodina Milan Svrček v rámci rokovania o novele zákona o DPH tesne pred hlasovaním. Hlasovanie o novele zákona v utorok 8. novembra nakoniec odložili.Viac k témam: Aquapark, Cestovný ruch, DPH daň z pridanej hodnoty, Gastro sektor, Lyžiarske strediská, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Pomáhať treba celému cestovnému ruchu, tvrdí Doležal o návrhu znížiť DPH pre lyžiarske strediská či akvaparky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.