Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Podporné obdobie čerpania nemocenského sa predĺži, poistenci však musia splniť niekoľko podmienok

 Webnoviny  30. marec 2021  53
Podporné obdobie čerpania nemocenského sa predĺži, poistenci však musia splniť niekoľko podmienok

30.3.2021 (Webnoviny.sk) - Obdobie čerpania nemocenskej dávky, ktoré uplynulo počas trvania krízovej situácie alebo do šiestich mesiacov od jej skončenia, sa predĺži. Schválením pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení o tom rozhodol parlament.

Podporné obdobie, ktoré v súčasnosti trvá najviac 52 týždňov, sa poistencovi predĺži po splnení troch podmienok. Prvou je samotné trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti. Druhou podmienkou je to, že podporné obdobie uplynie v súvislosti s dočasnou pracovnou neschopnosťou (PN), ktorej trvanie sa predlžovalo pre krízovú situáciu.

Viac o téme: Koronavírus


Tretia podmienka spočíva v predpoklade, že osoba po ukončení dočasnej PN nebude mať pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako o 40 percent, teda nebude mať nárok na invalidný dôchodok.

Kríza môže skončiť v auguste


Podporné obdobie na čerpanie nemocenskej dávky sa má v tomto roku predĺžiť približne 3,4 tisíca poistencom mesačne a v prvých piatich mesiacoch budúceho roka približne 1,8 tisíca poistencom mesačne.

Rezort práce pri tomto odhade vychádza z predpokladu, že krízová situácia sa ukončí k 31. augustu tohto roka. Dlhšie vyplácanie nemocenských dávok má v tomto roku zvýšiť výdavky Sociálnej poisťovne zhruba o 8,6 milióna eur a v budúcom roku o 3,5 milióna eur.

Potrebná je písomná žiadosť


Sociálna poisťovňa predĺži obdobie čerpania nemocenského na základe písomnej žiadosti poistenca. "Sociálna poisťovňa nemá po uplynutí podporného obdobia vždy v reálnom čase prístup k informáciám o tom, či dočasná pracovná neschopnosť aj naďalej trvá," uvádza sa v zdôvodnení pozmeňujúceho návrhu.

Splnenie podmienok na predĺženie obdobia čerpania dávky bude posudzovať posudkový lekár Sociálnej poisťovne.

Bude pri tom vychádzať z potvrdenia ošetrujúceho lekára po predchádzajúcom vykonaní kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu. Posudkový lekár určí aj dĺžku predĺženia podporného obdobia. Podporné obdobie bude možné predĺžiť aj opakovane, v úhrne najdlhšie o jeden rok.

Viac k témam: Koronavírus, Národná rada SR, nemocenské dávky, podporné obdobie
Zdroj: Webnoviny.sk - Podporné obdobie čerpania nemocenského sa predĺži, poistenci však musia splniť niekoľko podmienok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.