Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Podpora udržateľnej módy na Slovensku ešte nie je v móde, povedomie o slow fashion pritom rastie

 Webnoviny   7. január 2024  121  
Podpora udržateľnej módy na Slovensku ešte nie je v móde, povedomie o slow fashion pritom rastie

7.1.2024 (SITA.sk) - V textilnom priemysle na Slovensku chýbajú zákony aj mechanizmy podpory pre značky, ktoré sa snažia byť udržateľné.

Zatiaľ čo jediná legislatíva o povinnosti triedenia textilu má u nás vstúpiť do platnosti až v roku 2025, ostatné krajiny EÚ podporujú svoje značky aktívnejšie.

Textilu ročne vyhodíme na kilá


Slabá pomoc zo strany štátu kontrastuje s rastúcim povedomím o „slow fashion“, teda udržateľnej móde, a tiež so snahami niektorých značiek o šetrnejšiu výrobu. Píše o tom portál zameraný na dianie v Európskej únii euractiv.sk.

V roku 2020 priemerná spotreba textilu na osobu v Európskej únií spôsobila 121 miliónov ton emisií skleníkových plynov.

Každý Európan pritom v priemere ročne spotrebuje až 26 kilogramov textílií a približne 11 kilogramov vyhodí.

„Slovensko nie je výnimkou. Ako krajina vyprodukujeme ročne takmer 60-tisíc ton odpadu z textilu a obuvi. Na jedného Slováka alebo Slovenku tak pripadá až 10,6 kilogramu textilného odpadu,“ píše Euractiv.sk.

Móda šetrná k prírode aj ľuďom


Spomínané vysoké čísla sa snaží skrotiť nielen Zelená dohoda EÚ, ale aj návrhári a dizajnéri v slow fashion, ktorí tvoria módu šetrne k prírode aj k zákazníkovi.

Na Slovensku týchto značiek každým rokom pribúda a niektoré z nich sú známe aj na medzinárodnej úrovni.

Označenie „slow fashion“ nezíska značka licenciou. K hodnotám zodpovednosti voči zamestnancom, spoločnosti a životnému prostrediu sa sama prihlási a zaviaže.

„Necítime žiadnu reálnu podporu nášho štátu ani v oblasti ekológie, ani v iných oblastiach. Pritom z nášho pôsobenia v Paríži poznáme, ako sú iné nezávislé značky z krajín ako Holandsko, Francúzsko alebo Dánsko podporované svojimi vládami,“ uviedla riaditeľka slovenskej značky Nehera Bibiana Zdútová.

Viac k témam: slow fashion, Udržateľná móda
Zdroj: SITA.sk - Podpora udržateľnej módy na Slovensku ešte nie je v móde, povedomie o slow fashion pritom rastie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.