Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  3,6 °C
Mimoriadne správy

Podnikatelia hodnotili plán obnovy ministra Hegera, tri reformy označili za najdôležitejšie

 Webnoviny   6. október 2020  77
Podnikatelia hodnotili plán obnovy ministra Hegera, tri reformy označili za najdôležitejšie

6.10.2020 (Webnoviny.sk) - Národný reformný plán podľa podnikateľov čiastočne reflektuje ich požiadavky. V prieskume Podnikateľskej aliancie Slovenska označili podnikatelia za prvé tri najdôležitejšie reformy systematické zlepšovanie podnikateľského prostredia, reformu justície a daňovo-odvodovú reformu.

"Z tohto hľadiska z časti návrh reflektuje požiadavky podnikateľov, t.z. odbúravanie byrokracie, nový obchodný register, ako aj odvodová reforma a reforma daní," uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ aliancie Peter Serina.

Založenie firmy za jeden deň nie je podľa neho vôbec problémom, či požiadavkou dnešných dní. "Požiadavka je na efektívne, funkčné a spoľahlivé štátne a verejnoprávne inštitúcie, zníženie byrokracie," skonštatoval ďalej.

Dôležité bude dodržať plán


Čo sa týka výdavkov, za najdôležitejšie považujú podnikatelia podporu vysokých škôl, vedy a výskumu, výstavbu a rekonštrukciu zdravotníckych zariadení a obehové hospodárstvo a aj v tomto smere teda vláda podľa Serinu opäť v zásade čiastočne reflektuje ich požiadavky.

"Kľúčovejšie ako napísanie dokumentu je schopnosť ho dôsledne a v reálnom čase implementovať do praxe. Uvidíme, či túto kľúčovú časť vláda zvládne lepšie ako prípravu dokumentu," uzavrel.

Ministerstvo financií SR v pondelok zverejnilo dlho očakávaný dokument smerujúci k plánu obnovy. Cieľom národného integrovaného reformného plánu je podľa rezortu dostať krajinu z pasce stredného príjmu na úroveň 92 % priemeru EÚ 27 v HDP na hlavu do roku 2030.

Osem oblastí


Dokument obsahuje osem oblastí, a to fiškálne reformy, zelenú ekonomiku, trh práce a sociálnu udržateľnosť, vzdelávanie, piatou oblasťou je veda, výskum a inovácie, šiestou zdravie, nasledujú verejné inštitúcie a regulácie a záverečnou oblasťou je digitalizácia.

Cieľom ministerstva v oblasti podnikania je jeho celkové zlepšenie a zníženie byrokracie. "Prijímaním pravidelných antibyrokratických balíkov opatrení, pravidla "one in - two out" a ďalších opatrení sa postupne zlepší a zjednoduší podnikateľské prostredie, čo by sa malo prejaviť vo vyššej podnikateľskej aktivite," uvádza sa v materiáli.

Výsledkom by malo byť do roku 2024 zlepšenie pozície Slovenska v rebríčku Doing Business na medián Európskej únie. Antibyrokratické balíky by sa v budúcnosti podľa ambície rezortu mali venovať najmä začatiu podnikania. Nevyhnutné procedúry by sa mohli zlúčiť do jedného úkonu a doba založenia firmy by sa mohla skrátiť na jeden deň.

Viac k témam: minister financií SR, Plán obnovy
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikatelia hodnotili plán obnovy ministra Hegera, tri reformy označili za najdôležitejšie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.