Štvrtok, 18. júl 2024
Väčšinou jasno  22,4 °C
Mimoriadne správy

Podnikatelia budú môcť využívať preventívnu reštrukturalizáciu, má pomôcť k včasnému riešeniu dlžníka

 Webnoviny  30. marec 2022  178  
Podnikatelia budú môcť využívať preventívnu reštrukturalizáciu, má pomôcť k včasnému riešeniu dlžníka

30.3.2022 (Webnoviny.sk) - Hroziaci úpadok budú môcť podnikatelia definitívne riešiť preventívnou reštrukturalizáciou. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž podpísala zákon o riešení hroziaceho úpadku z dielne Ministerstva spravodlivosti SR.

V slovenských podmienkach ide o novú právnu oblasť, keďže doteraz síce právne predpisy sporadicky hroziaci úpadok spomínali, avšak jeho riešenie nijako systematicky neupravovali. Zmeny budú platiť od mája, niektoré časti od 17. júla tohto roka.

Schválená legislatíva rieši podľa rezortu situácie podnikateľa, ktorému hrozí úpadok z dôvodu hroziacej platobnej neschopnosti, v preventívnom konaní. To predstavuje účinný nástroj na včasné riešenie situácie dlžníka tak, aby mohol pokračovať vo svojej činnosti a zachovať svoju životaschopnosť, a najmä predísť úpadku a následnému konkurzu. Preventívnym konaním sa pritom rozumie verejná alebo neverejná preventívna reštrukturalizácia.

Na dosiahnutie tohto účelu sa upravuje aj inštitút tzv. dočasnej ochrany, ktorá reálne poskytuje časový priestor pre účinnú reštrukturalizáciu a dosiahnutie cieľa, ktorý je sledovaný práve verejnou preventívnou reštrukturalizáciou. Súčasne sa ruší dočasná ochrana upravená v samostatnom zákone. Zákon rieši aj tzv. nástroje včasného varovania, ktoré majú slúžiť na včasné upozornenie podnikateľa, že je nutné prijatie potrebných a vhodných opatrení smerujúcich k odvráteniu hroziaceho úpadku alebo úpadku.

Viac k témam: Podnikatelia, Reštrukturalizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikatelia budú môcť využívať preventívnu reštrukturalizáciu, má pomôcť k včasnému riešeniu dlžníka © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.