Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Podnikáte v cestovnom ruchu či gastre? Opäť môžete žiadať o kompenzáciu strát

 Webnoviny   1. jún 2022  204  
Podnikáte v cestovnom ruchu či gastre? Opäť môžete žiadať o kompenzáciu strát

1.6.2022 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo dopravy a výstavby opäť otvára schémy pomoci „de minimis“ pre cestovný ruch. Sú určené pre tých, ktorí doteraz nestihli podať žiadosti o kompenzáciu strát, alebo ich podali s chybami. Žiadosti môžu podávať počas celého júna.

Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre môžu žiadať o kompenzácie za obdobie od 1. apríla 2020 do 31. mája 2021 a od 1. septembra do 31. decembra 2021. Informoval o tom v stredu riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy a výstavby a poradca ministra Ivan Rudolf v tlačovej správe.

Pri vypĺňaní si treba dať záležať


Podmienky sú identické ako pri predošlých malých schémach pomoci „de minimis.“ Oprávnenými žiadateľmi sú teda tí, ktorým klesli tržby o viac ako 40 %. Tento pokles treba porovnávať s rovnakými mesiacmi v roku 2019.

Maximálna výška pomoci je 200-tisíc eur ako súčet všetkých minimálnych pomocí získaných za aktuálny a dva predošlé hospodárske roky.

„Chceli by sme požiadať všetkých podnikateľov, aby si dali záležať na vypĺňaní žiadostí. Výrazne tým urýchlia kontrolu žiadostí a aj vyplácanie peňazí,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Ministerstvo vyplatilo už milióny eur


Maximálna výška príspevku je 10 % z čistého obratu v danom mesiaci, pričom na takýto príspevok majú nárok napríklad majitelia ubytovacích zariadení či reštaurácií.

V prípade cestovných kancelárií je maximálny príspevok 6 % z čistého obratu, pre cestovné agentúry je horná hranica príspevku 3,6 % čistého obratu.

Ministerstvo dopravy doteraz v rámci pomoci pre cestovný ruch poslalo na účty podnikateľom takmer 170 miliónov eur. V rámci schém „de minimis“ doposiaľ rezort vyplatil 21 325 žiadostí v celkovom objeme 142,4 milióna eur, v rámci veľkej schémy je vyplatených 194 žiadostí v objeme 27,2 milióna eur.

Viac k témam: Cestovný ruch, Gastro sektor, Kompenzačný príspevok, Žiadosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Podnikáte v cestovnom ruchu či gastre? Opäť môžete žiadať o kompenzáciu strát © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.