Streda, 29. júl 2026
Mimoriadne správy
- Trump pohrozil Iránu tvrdou odvetou po raketovom útoku na americké základne
- Francúzsko nariadilo prokremeľskej novinárke Ksenii Fjodorovovej aby opustila krajinu
- Európska komisia zvažuje zmiernenie dane pre veľké firmy, chce odblokovať rokovania o rozpočte
- Pellegrini v Číne garantoval, že Slovensko vytvorí stabilné prostredie pre ďalšie čínske investície – VIDEO, FOTO
- Počet obyvateľov Japonska prvýkrát za 42 rokov klesol pod 120 miliónov
Podiel ľudí na Slovensku, ktorí pracujú na dobu určitú, patrí medzi najnižšie v Únii. Takto sú zamestnávaní najmä mladí
Webnoviny 23. január 2025 556
23.1.2025 (SITA.sk) - Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším podielom zamestnancov pracujúcich na dobu určitú v Európskej únii (EÚ). Podľa výsledkov Eurostatu v roku 2023 dosahovalo Slovensko podiel 3,6 %.
V porovnaní s jednotlivými členskými štátmi EÚ patrí najvyšší podiel zamestnancov na dobu určitú Holandsku s 22,9 %, pričom priemer EÚ je 11,6 %. Oproti okolitým krajinám sa Slovensko nachádza na nižšom konci rebríčka.
Priemer Únie je podstatne vyšší
V Poľsku predstavuje podiel zamestnancov na dobu určitú 12,3 %, Rakúsko zaznamenáva 8 %, Česko 5,9 % a Maďarsko 4,4 %. Podľa údajov Eurostatu pracuje takmer polovica ľudí na Slovensku na dobu určitú z dôvodu, že si nedokážu nájsť prácu na dobu neurčitú.
Práca na dobu určitú je na Slovensku typická najmä pre mladých ľudí vo veku 15 až 24 rokov, kde je podiel 21,6 %, zatiaľ čo priemer v EÚ dosahuje 45,6 %. Vo vekovej skupine 25 až 54 rokov tento podiel klesá na 2,9 % a medzi zamestnancami vo veku 55 až 64 rokov je to 2,3 %.
Narastá podiel špecialistov
V rámci sektora ekonomiky na Slovensku dominuje práca na dobu určitú v službách a obchode (25,8 %), medzi pomocnými a nekvalifikovanými pracovníkmi (23,4 %) a operátormi strojov a zariadení (12,6 %).
Významne narastá aj podiel špecialistov pracujúcich na túto formu zmluvy. Kým v roku 2014 ich podiel predstavoval 2,7 %, v roku 2023 je to už 11 %. Na úrovni EÚ sú špecialisti najväčšou skupinou zamestnancov pracujúcich na dobu určitú s podielom 21 %.
Viac k témam: pracovný pomer, Trh práce, Zamestnanci
Zdroj: SITA.sk - Podiel ľudí na Slovensku, ktorí pracujú na dobu určitú, patrí medzi najnižšie v Únii. Takto sú zamestnávaní najmä mladí © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rumunsko zostrelilo už tretí ruský dron za tri dni, prezident Dan označil ich prelety za neprijateľné
Tadej Pogačar vyrovnal rekord piatym triumfom na Tour de France
Obeťou útoku na berlínskom festivale Pride bola poľská občianka