Utorok, 11. máj 2021
Jasno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Počet konkurzov na Slovensku minulý rok klesol, pribudli však reštrukturalizácie

 Webnoviny  17. január 2021  62
Počet konkurzov na Slovensku minulý rok klesol, pribudli však reštrukturalizácie

17.1.2021 (Webnoviny.sk) - V minulom roku bolo na Slovensku vyhlásených 167 konkurzov a povolených 22 reštrukturalizácií dlžníkov. Ako vyplýva z údajov analytickej spoločnosti CRIF SK, v medziročnom porovnaní sa počet konkurzov znížil o 32,66 %, pričom dosiahol historicky najnižší počet v jednom roku. Počet povolených reštrukturalizácií naopak po piatich rokoch poklesu medziročne vzrástol o 69,23 %.

Vývoj počtu vyhlásených konkurzov dlhodobo odrážal dobrú kondíciu slovenskej ekonomiky, ich mierny prechodný nárast sme zaznamenali v posledných piatich rokoch iba v roku 2018," uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Predpokladá pritom, že na poklese počtu konkurzov sa mohla prejaviť aj dočasná ochrana podnikateľov pred veriteľmi. Tá sa podľa nej pravdepodobne prejaví v nízkych počtoch konkurzov aj v tomto roku.

Legislatívna zmena v zákone


Naopak výrazný nárast zaznamenal počet povolených reštrukturalizácií. Hlavným dôvodom ich poklesu v posledných rokoch bola pritom legislatívna zmena v zákone o konkurze a reštrukturalizácii, ktorou sa od konca apríla 2015 výrazne sprísnili podmienky riešenia úpadku dlžníka reštrukturalizáciou. "Ich nárast v roku 2020 mohol byť vyvolaný aj nenaplnenými očakávaniami dlžníkov o zjednodušení podmienok a procesu reštrukturalizácie od roku 2021 v príslušnej legislatíve,“ myslí si Marková.

V uplynulom roku roku bol najviac zasiahnutou skupinou odvetví s 50 vyhlásenými konkurzmi veľkoobchod a maloobchod a oprava motorových vozidiel a motocyklov. Asi tretina reštrukturalizácií bola povolená podnikom v priemyselnej výrobe. Najviac konkurzov bolo vyhlásených v Bratislavskom, naopak najmenej v Žilinskom kraji. Najviac reštrukturalizácií sa týkalo firiem z Banskobystrického, Bratislavského a Trnavského kraja. Iba jedna reštrukturalizácia bola povolená v Žilinskom kraji.

Najväčší zamestnávateľ v konkurze bol z Košíc


Najväčším zamestnávateľom, na majetok ktorého bol v roku 2020 vyhlásený konkurz, bola spoločnosť Wirecard Slovakia, s.r.o. so sídlom v Košiciach, ktorá poskytovala ostatné služby týkajúce sa informačných technológií a počítačov. Nasledovala Zlieváreň Trnava, s.r.o. a Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb, a. s., z Bratislavy.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Viac k témam: konkurzné konanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Počet konkurzov na Slovensku minulý rok klesol, pribudli však reštrukturalizácie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.