Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Počet konkurzov na Slovensku klesá druhý mesiac po sebe, dominoval Bratislavský kraj

 Webnoviny   4. marec 2023  194  
Počet konkurzov na Slovensku klesá druhý mesiac po sebe, dominoval Bratislavský kraj

4.3.2023 (SITA.sk) - Vo februári tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených 21 konkurzov na majetok dlžníkov a povolené tri reštrukturalizácie. Ako ďalej informuje spoločnosť CRIF SK, v januári 2023 to bolo 23 konkurzov a ani jedna reštrukturalizácia. V medziročnom porovnaní počet konkurzov vzrástol o 17 % a počet reštrukturalizácii klesol o 40 %.

Miernejší pokles


„Kým v januári bol počet vyhlásených konkurzov v porovnaní s posledným mesiacom predchádzajúceho roka nižší až o tretinu, februárový pokles je miernejší, dosiahol iba 8,7 %. Skutočnosť, že ani vo februári nebolo vydané rozhodnutie o povolení verejnej preventívnej reštrukturalizácii poukazuje na to, že ustanovenia o riešení hroziaceho úpadku, ktoré nadobudli platnosť v polovici júla minulého roku, zatiaľ nenašli odozvu v praxi,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z hľadiska právnych foriem dlžníkov boli všetky konkurzy vyhlásené na majetok právnických osôb podnikateľov, 90 % sa týkalo spoločností s ručením obmedzeným. Viac ako 40 % spoločností v konkurze bolo bez zamestnancov, takmer polovica konkurzov bola vyhlásená v priemyselnej výrobe a v sekcii veľkoobchod a maloobchod a oprava motorových vozidiel a motocyklov. Z hľadiska sídla spoločností dominoval Bratislavský kraj.

Reštrukturalizácia


Najväčšou spoločnosťou s povolenou reštrukturalizáciou je Geba Cables and Wires Slovakia, s.r.o., sídliaca v Bratislavskom kraji. Zaoberá sa výrobou ostatných elektronických a elektrických drôtov a káblov, dosahovala obrat od 15 do 30 mil. eur a zamestnávala od 150 do 199 zamestnancov.


CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.Viac k témam: Konkurzy, Reštruktualizácia
Zdroj: SITA.sk - Počet konkurzov na Slovensku klesá druhý mesiac po sebe, dominoval Bratislavský kraj © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.