Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Odborári súhlasili s kolektívnymi zmluvami, štátni a verejní zamestnanci budú mať vyšší plat aj odmenu
8.12.2021 (Webnoviny.sk) - Odborári súhlasia s kolektívnymi zmluvami pre štátnych a verejných zamestnancov. Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) v stredu zaslala Úradu vlády SR informáciu, že pristupuje k podpisu dodatkov ku kolektívnym zmluvám pre budúci rok.
„Dojednané finančné ohodnotenie zamestnancov, ako aj sociálne benefity, považujeme za aspoň čiastočný úspech prinášajúci benefity nad rámec právnej úpravy,“ uviedli odborári.
K vyšším platom dostanú aj odmenu
Kolektívne zmluvy a spomínané dodatky zabezpečujú zamestnancom verejnej a štátnej služby 3-percentnú valorizáciu platov od 1. júla budúceho roka a jednorazovú odmenu vo výške 350 eur. Tá bude zamestnancom v štátnej službe vyplatená v januári 2022 a zamestnancom pri výkone práce vo verejnom záujme do 30. júna 2022.
V druhom polroku budúceho roka budú mať spomínaní zamestnanci tiež nárok na jeden deň plateného voľna navyše.
Súčasťou zmlúv sú aj sociálne benefity
Súčasťou kolektívnych zmlúv sú aj tzv. sociálne benefity, ako je priaznivejšia úprava oproti platnej legislatíve týkajúca sa pracovného času, dovolenky, odstupného, odchodného, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie a sociálneho fondu, úpravy pri dočasnej pracovnej neschopnosti, ako aj zadefinovanie úprav v rámci podnikových kolektívnych zmlúv.
Platy zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme sa v tomto roku nezvyšovali. Od začiatku roka 2019 sa platy zamestnancov v štátnej a verejnej službe zvýšili o 10 percent a od začiatku roka 2020 o ďalších 10 percent.
Viac k témam: Kolektívna zmluva, Odborári, Platy v štátnej a verejnej správe, Zvyšovanie platov
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborári súhlasili s kolektívnymi zmluvami, štátni a verejní zamestnanci budú mať vyšší plat aj odmenu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Henkel Slovensko dáva IT technike druhý život a spája udržateľnosť s pomocou komunite
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová