Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Odborári ocenili snahu Matovičovej vlády udržať zamestnanosť, ale podpora môže prísť oneskorene
30.3.2020 (Webnoviny.sk) - Prvé záchranné ekonomické opatrenia od vlády prišli v poslednej chvíli, tvrdí Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová, vláda týždeň rozhodovala o nástrojoch na pomoc zamestnancom, SZČO a firmám.
Nápor na administratívu
"Čo možno oceniť, je adresnosť väčšiny opatrení a ich zamýšľané cielenie na udržanie zamestnanosti," uviedla. Adresnosť a nastavené (známe) kritériá však môžu podľa nej vyvolať veľký nápor na administratívu, spracovanie a vyhodnotenie žiadostí o príspevky.
"To môže spôsobiť, že sa podpora k oprávneným subjektom dostane so značným oneskorením," upozornila hovorkyňa odborárov.
Predstavené opatrenia podľa Nemethovej vyvolávajú množstvo otázok a nejasností, ktoré by možno boli zodpovedané, keby vláda komunikovala aj s odbormi.
"Preto budeme očakávať aj presné legislatívne zadefinovanie, kde by sa mali objaviť konkrétne špecifikácie. Pri nástrojoch cielených na preplácanie mzdových nákladov nám chýba reálna podmienenosť alebo vyžiadanie záväzku zo strany zamestnávateľa udržať pracovné miesto nielen počas koronakrízy, ale aj po nej," tvrdí.
Zodpovednosť za mzdy a platy
V súčasnej situácii musí štát podľa KOZ prevziať zodpovednosť za mzdy a platy slovenských pracujúcich a prijať balíček finančných a sociálnych nástrojov na zachovanie zamestnanosti, prípadne na zamedzenie očakávaného nárastu nezamestnanosti.
"Opatrenia nesmú byť cielené na zachovanie ziskov, ale na prekonanie krízovej situácie a vykrytie nevyhnutných nákladov s cieľom ochrániť najzraniteľnejších a tými sú ľudia – zamestnanci a pracujúci," zdôraznila hovorkyňa KOZ.
Odborári oceňujú, že zatiaľ vláda nepodľahla tlakom na prijatie opatrení, ktoré bezprostredne nesúvisia so sanáciou negatívnych dopadov šírenia koronavírusu na podnikateľské a zamestnanecké prostredie, aj keď ich prijímanie v najbližších dňoch nemožno vylúčiť.
Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí)
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborári ocenili snahu Matovičovej vlády udržať zamestnanosť, ale podpora môže prísť oneskorene © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú