Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson

 Webnoviny  12. október 2020  65
Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson

12.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson za "zlepšenie teórie aukcií a invencie nových aukčných formátov". Mená laureátov oznámil v pondelok v Štokholme Goran Hansson, generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied.

Cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela udeľujú od roku 1969 a v súčasnosti sa všeobecne považuje za jednu z Nobelových cien.

"Ich objavy prospeli predávajúcim, kupujúcim a daňovým poplatníkom po celom svete," povedal Nobelov výbor o laureátoch. Zároveň poznamenal, že aukčné formáty, ktoré vyvinuli víťazi ceny, sa použili na predaj rozhlasových frekvencií, rybolovných kvót a letiskových slotov.

Udelením ceny za ekonómiu sa uzatvára týždeň Nobelových cien v období, keď svet zažíva najhoršiu recesiu od druhej svetovej vojny v dôsledku pandémie koronavírusu. Vlani cenu za ekonómiu dostali dvaja výskumníci Massachusettského technologického inštitútu a jeden z Harvardovej univerzity za priekopnícky výskum snahy o redukciu chudoby vo svete.

Viac k témam: Nobelova cena za ekonómiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za ekonómiu získali Američania Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.