Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Niektoré SZČO s odloženými daňami majú nové odvody, sumu treba zaplatiť do 8. novembra

 Webnoviny   1. november 2021  167
Niektoré SZČO s odloženými daňami majú nové odvody, sumu treba zaplatiť do 8. novembra

1.11.2021 (Webnoviny.sk) - Časť samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré mali v tomto roku predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, si vzhľadom na novú sumu sociálnych odvodov musí zmeniť svoj trvalý príkaz v banke. Po prvý raz totiž zaplatia do Sociálnej poisťovne poistné v novej výške za október do 8. novembra tohto roka.

Povinnosť začať platiť poistné na sociálne poistenie k 1. októbru tohto roka vznikla 12,6 tisíca SZČO, výška sociálnych odvodov sa zmenila takmer 55-tisíc SZČO a povinnosť platiť poistné ku koncu septembra zanikla 5,3 tisíca SZČO.

Povinné poistenie SZČO vzniklo od 1. októbra tohto roka tým podnikateľom, ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, za minulý rok dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 552 eur a zároveň mali k 1. októbru tohto roka platné oprávnenie na vykonávanie činnosti.

Tým SZČO, ktoré dosiahli príjem rovný alebo nižší ako 6 552 eur, povinné poistenie nevzniklo, resp. od 1. októbra tohto roka im zaniklo.

V tomto roku platí pre povinne poistenú SZČO minimálny mesačný vymeriavací základ 546 eur, z toho vyplývajúce poistné je 180,99 eura mesačne. Maximálny mesačný vymeriavací základ pre SZČO do konca tohto roka dosahuje 7 644 eur, poistné z toho tvorí 2 533,98 eura mesačne.

Viac k témam: Sociálne odvody, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Niektoré SZČO s odloženými daňami majú nové odvody, sumu treba zaplatiť do 8. novembra © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.