Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa

 Webnoviny  15. december 2020  54
Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa

15.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda podľa podnikateľov nezvládla prípravu na druhú vlnu pandémie a rovnako nezvláda ani jej priebeh.

Ako ďalej vyplýva z decembrového prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), viac ako dve tretiny respondentov si myslia, že opatrenia hlavného hygienika sú nejasné, nejednoznačné a nezrozumiteľné.

Pomoc je pomalá a neefektívna


Osem z desiatich opýtaných podnikateľov považuje zároveň pomoc zo strany štátu za pomalú a nedostatočnú a sedem z desiatich za neefektívnu.

Podnikatelia ako reakciu na vývoj trhu a obmedzenia súvisiace s koronavírusom podľa prieskumu najmä obmedzili investície a nákup bežných tovarov a služieb a čerpali rezervy, ktoré si vytvorili v minulosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Ak sa rozhodli pre pomoc od štátu, najčastejšie išlo o kurzarbeit, dotáciu na nájomné alebo príspevok na náhradu mzdy zamestnanca vo výške 80 % avšak maximálne 1 100 eur mesačne.

Viac ako polovica podnikateľov o pomoc ani nepožiadala


"Až 62,4 % podnikateľov nevyužilo ani jednu z týchto foriem pomoci," upozorňuje aliancia.

Za hlavné dôvody, prečo sa podnikatelia rozhodli nepožiadať o pomoc štát, označili v prieskume fakt, že pomoc nepotrebujú, keďže im výrazne neklesli ich tržby, ďalej je to zložitosť systému a nízka úroveň poskytovanej pomoci.

Podnikatelia, ktorí využívajú niektorú z dotácií štátu, uviedli na základe svojich skúseností ako hlavný problém v systéme pomoci nízku úroveň poskytovanej pomoci, vysokú administratívnu náročnosť pri podávaní a spracovaní žiadosti a pomalé zvládnutie procesov na strane štátu.

Viac o téme: KoronavírusViac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, hlavný hygienik SR, Koronavírus, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.