Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  3,9 °C
Mimoriadne správy

Nezamestnanosť na Slovensku v septembri symbolicky klesla, najväčší pokles zaznamenali v dvoch krajoch

 Webnoviny  20. október 2023  143  
Nezamestnanosť na Slovensku v septembri symbolicky klesla, najväčší pokles zaznamenali v dvoch krajoch

20.10.2023 (SITA.sk) -

  • aktualizované 20. októbra, 10:37


Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v septembri tohto roka medzimesačne znížila o 0,02 percentuálneho bodu na 5,21 percenta.

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol taktiež o 0,02 percentuálneho bodu, a to na 3,98 percenta. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Absolventi stredných škôl


V septembri tradične prichádza na úrady práce veľká časť čerstvých absolventov stredných škôl. Výnimkou nebol ani tento rok. Minulý mesiac ich do evidencie uchádzačov o zamestnanie pribudlo 4 261. Napriek tomu nezamestnanosť medzimesačne klesla.

„Pri aktuálnych podmienkach na trhu práce si absolventi môžu vyberať zo širokej ponuky miest. Zároveň máme dnes rekordne nízku nezamestnanosť, a to aj vďaka tomu, že klesol počet absolventov vysokých škôl bez práce a pri hľadaní zamestnania sa darilo aj ľuďom vo veku nad 50 rokov,“ uviedol štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Juraj Káčer.

Generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Karol Zimmer poznamenal, že počet absolventov stredných škôl, ktorí sú evidovaní ako nezamestnaní na úradoch práce, dosiahol minulý mesiac najnižšiu septembrovú hodnotu za posledných 10 rokov.

„Kým v septembri 2013 ich bolo bez dvoch 24-tisíc, tento rok je ich necelých osem. Počet absolventov stredných, ale aj vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie posledné roky klesá,“ povedal.

Disponibilní uchádzači o zamestnanie


Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku je od januára tohto roka hlavný ukazovateľ nezamestnanosti, ktorý používa rezort práce, sociálnych vecí a rodiny.

V septembri dosiahol úroveň 3,98 percenta, medzimesačne klesol o 0,02 percentuálneho bodu. V porovnaní so septembrom minulého roka sa znížil o 0,53 percentuálneho bodu.

Analytici Inštitútu sociálnej politiky dodávajú, že PDU išiel nadol v piatich krajoch. Najväčší pokles zaznamenali v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, kde sa PDU znížil o 0,06 percentuálneho bodu.

Rast nezamestnanosti nastal v Banskobystrickom kraji, o štyri stotiny percentuálneho bodu, v Žilinskom kraji o dve stotiny percentuálneho bodu a v Prešovskom kraji tiež o dve stotiny percentuálneho bodu.

Viac k témam: Absolventi, generálny riaditeľ Ústredia práce, Nezamestnanosť v SR, Produktívny vek, Sociálne, štátny tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny
Zdroj: SITA.sk - Nezamestnanosť na Slovensku v septembri symbolicky klesla, najväčší pokles zaznamenali v dvoch krajoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.