Utorok, 11. máj 2021
Jasno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Neoprávnené poberanie dotácií na nájomné už riešia orgány činné v trestnom konaní

 Webnoviny  15. apríl 2021  43
Neoprávnené poberanie dotácií na nájomné už riešia orgány činné v trestnom konaní

15.4.2021 (Webnoviny.sk) - V niektorých prípadoch poskytovania dotácií na nájomné už podľa informácií Ministerstva hospodárstva SR konajú orgány činné v trestnom konaní. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol rezort, v otázkach kontroly sa dohodol na spolupráci s finančnou správou. Tá nateraz nemôže poskytnúť bližšie informácie.

„Finančná správa však preverí všetky žiadosti, ktoré jej postúpi Ministerstvo hospodárstva SR," reagovalo Finančné riaditeľstvo SR.

Dotácie budú musieť vrátiť


Na problémy pri vyplácaní dotácií upozornila ešte v januári Transparency International Slovensko. Podľa jej zistení dostali pomoc aj firmy bez priestorov či adekvátnych tržieb. Mimovládna organizácia našla po preskúmaní minuloročných dotácií pochybnosti pri 24 spoločnostiach s celkovou pridelenou dotáciou 1,4 milióna eur.

Rezort hospodárstva pripomína, že podnety sa zatiaľ týkali pár desiatok subjektov, čo je zlomok z tých, ktorým sa podarilo pomôcť. „Ak sa preukáže, že konania bolo podvodné, subjekty budú povinné poskytnuté dotácie vrátiť," dodal.

Na dotáciu stačila dohoda


Systém poskytovania dotácií bol počas prvej i druhej vlny založený na dohode medzi nájomcom a prenajímateľov. Dotáciu štát poskytol nájomcovi vo výške, v akej mu bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody s prenajímateľom, najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Nárok na pomoc mali v druhej vlne nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky. Termín na podávanie žiadostí z druhej vlny sa predĺžil do 30. júna tohto roka, podnikatelia však stále môžu žiadať o pomoc len za obdobie do konca marca.

Viac k témam: dotácie na nájomné, Ekonomické dopady koronavírusu, trestný čin
Zdroj: Webnoviny.sk - Neoprávnené poberanie dotácií na nájomné už riešia orgány činné v trestnom konaní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.