Piatok, 7. máj 2021
Zamračené  8,5 °C
Mimoriadne správy

Nemecko ráta s nižším zadlžením ako počas finančnej krízy, ale aj tak si požičia miliardy eur

 Webnoviny  29. september 2020  77
Nemecko ráta s nižším zadlžením ako počas finančnej krízy, ale aj tak si požičia miliardy eur

29.9.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký verejný dlh v dôsledku pandémie nestúpne až na takú vysokú úroveň, na akú sa dostal pred desaťročím počas finančnej krízy. Povedal to v utorok nemecký minister financií Olaf Scholz pri predstavovaní návrhu rozpočtu pre rok 2021 v parlamente krajiny.

Návrh ráta s tým, že vláda si druhý rok v rade bude výrazne požičiavať, keďže Nemecko pracuje na obmedzení ekonomického vplyvu snáh o zastavenie šírenia ochorenia COVID-19.

Minister financií Scholz poznamenal, že verejný dlh Nemecka vlani klesol pod úroveň 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP). "Dlh v pomere k HDP nestúpne na úroveň, na akú sa dostal počas finančnej krízy," dodal. "Vtedy náš dlh vzrástol na viac ako 80 percent HDP. Tentoraz, podľa aktuálnych kalkulácií, sa dostaneme na zhruba 75 až 76 percent," uviedol šéf rezortu financií.

Po šiestich rokoch prebytkového hospodárenia si nemecká vláda v tomto roku celkovo požičia 217,8 miliardy eur na financovanie záchranných a stimulačných balíkov a na pokrytie očakávaného výpadku daňových príjmov. Na budúci rok si vláda plánuje požičať 96,2 miliardy eur.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, verejný dlh
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecko ráta s nižším zadlžením ako počas finančnej krízy, ale aj tak si požičia miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.