Piatok, 7. august 2020
Prevažne slnečno  17,5 °C
Mimoriadne správy

Najprv sa musia zrušiť americké clá, potom sa dosiahne obchodná dohoda s Čínou

 Webnoviny   2. december 2019  63
Najprv sa musia zrušiť americké clá, potom sa dosiahne obchodná dohoda s Čínou

2.12.2019 (Webnoviny.sk) - Čína očakáva, že USA v rámci dohody o obchode zrušia časť ciel na čínske tovary. Denník Komunistickej strany Číny Global Times v pondelok zverejnil niekoľko článkov zdôrazňujúcich, že dohoda sa nedosiahne bez prísľubu postupného zrušenia ciel, ktoré Washington uvalil.

Prvá fáza dohody


Tieto vyjadrenia prichádzajú v rámci vyjednávaní o predbežnej prvej fáze dohody, ktorej cieľom má byť vyriešenie 18 mesiacov trvajúcej obchodnej vojny medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta.

"Zrušenie ciel je nevyhnutnosťou. Čínsko-americkú obchodnú vojnu USA vyvolali clami, takže najprv sa musia zrušiť clá," uviedol pre denník bývalý čínsky minister obchodu Wei Jianguo.

Pokrok o ukončení sporu


Čínski predstavitelia sa už skôr vyjadrili, že americká strana súhlasila s postupným rušením ciel, keďže sa dosahuje pokrok o ukončení sporu v oblasti obchodu a sporu pre čínsku technologickú politiku. Americká strana to však nepotvrdila.

Už 15. decembra majú nadobudnúť platnosť nové americké clá na mnohé čínske tovary, vrátane laptopov a smartfónov. Odvrátiť by to mohla predbežná dohoda o obchode. Avšak prísľub neuplatňovania nových ciel podľa čínskeho denníka Global Times na uzavretie dohody nebude stačiť.

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk - Najprv sa musia zrušiť americké clá, potom sa dosiahne obchodná dohoda s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.