Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Najčastejšie pracovné úrazy Slovákov sú poškodené kĺby a nervy, ale i poranené zápästia a ruky

 Webnoviny  26. júl 2020  128
Najčastejšie pracovné úrazy Slovákov sú poškodené kĺby a nervy, ale i poranené zápästia a ruky

26.7.2020 (Webnoviny.sk) - Najčastejším dôvodom pri uznaných pracovných úrazoch v prvom polroku tohto roka boli následky poranení, otráv a iné následky vonkajších príčin (7 prípadov), poranenie kolena a predkolenia (6 prípadov) a poranenia zápästí a ruky (6 prípadov). V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Pri chorobách z povolania to bola choroba z dlhodobého, nadmerného a jednostranného zaťaženia končatín – ochorenia kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín (62 prípadov), na druhom mieste to bola choroba z fosforu alebo jeho zlúčenín (23) a na treťom mieste choroba z vibrácií.

Na účely posúdenia nároku na úrazovú rentu, ktorá má ako dávka úrazového poistenia zmierniť poškodenému pokles zárobku v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, Sociálna poisťovňa v prvom polroku tohto roka posúdila 213 prípadov, čo je o deväť viac ako v prvom polroku vlaňajška.

V 180 prípadoch bol určený pokles pracovnej schopnosti poškodeného viac ako 40 percent, čo je podmienka na vznik nároku na úrazovú rentu, a v 33 prípadoch nárok nevznikol.

Viac k témam: ochorenie, pracovný úraz
Zdroj: Webnoviny.sk - Najčastejšie pracovné úrazy Slovákov sú poškodené kĺby a nervy, ale i poranené zápästia a ruky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.