Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  4,4 °C
Mimoriadne správy

Na sporné tajné zmluvy Finančného riaditeľstva upozornil Úrad pre verejné obstarávanie

 Webnoviny   2. február 2021  49
Na sporné tajné zmluvy Finančného riaditeľstva upozornil Úrad pre verejné obstarávanie

2.2.2021 (Webnoviny.sk) - Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zohral dôležitú úlohu v trestnom konaní v akcii Mýtnik, ktorá súvisí s machináciami vo verejnom obstarávaní. V posudzovaných prípadoch urobil kontrolu utajovaných zmlúv Finančného riaditeľstva v oblasti IT systémov a svoje zistenia postúpil orgánom činným v trestnom konaní.

Ako ďalej uviedol v utorok 2. februára predseda ÚVO Miroslav Hlivák, po kontrolách, ktoré museli mať osobitný režim, úrad preukázal viacnásobné porušenie zákona o verejnom obstarávaní v podobe neoprávneného použitia výnimky zo zákona.

Nezávislosť úradu treba posilniť


Predseda ÚVO je presvedčený, že silná verejná kontrola v súčinnosti s efektívnym a verejnosti ľahko dostupným kontrolným orgánom umožňujú odhaľovať nekalé praktiky vo verejnom obstarávaní. Podľa neho je kľúčové, aby v pripravovanom zákone o verejnom obstarávaní bola ponechaná možnosť podávať podnety od občanov, tretieho sektora, či novinárov na kontrolný orgán.

"Je kľúčové, aby vedenie štátu venovalo čas a energiu na posilňovanie nezávislosti úradu, nie na jeho demontovanie,“ dodáva Miroslav Hlivák. Predseda ÚVO kritizoval aj návrh zákona o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní z dielne ministerstva spravodlivosti.

Novela v rozpore s európskym právom


„Mrzí ma, že sme sa dostali do situácie, keď nezávislý kontrolný orgán po preukázateľnom odpočte svojej práce v prospech verejného záujmu musí aj pred pani ministerkou Kolíkovou obhajovať práva podnikateľov, občanov, novinárov, verejných obstarávateľov, aj kompetencie samotného ÚVO," zdôraznil Miroslav Hlivák s tým, že novela je v rozpore s európskym právom, oslabuje verejnú kontrolu, sťažuje situáciu podnikateľov aj nákupcov a politizuje súdnu moc.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v rámci akcie Mýtnik bývalého funkcionára finančnej správy a ďalších osem osôb. Ako informoval hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka, zadržaní boli v súvislosti s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní. Dodal, že ďalšie informácie poskytnú až vtedy, keď to procesná situácia dovolí.

Zdroj: Webnoviny.sk - Na sporné tajné zmluvy Finančného riaditeľstva upozornil Úrad pre verejné obstarávanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.