Piatok, 22. november 2024
Slnečno -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Minister Drucker a predseda parlamentného zdravotníckeho výboru tvrdia, že chýba len dvetisíc sestier, podľa SKSaPA je to len zbožné želanie koaličných politikov.
BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) - Minister zdravotníctva Tomáš Drucker a predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník zavádzajú verejnosť, keď spochybňujú údaje OECD a Eurostatu a tvrdia, že v súčasnosti na Slovensku chýba len dvetisíc sestier.Vyhlásila to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Prezidentka komory Iveta Lazorová v piatok na tlačovej konferencii konštatovala, že na Slovensku stále chýba 12 tisíc sestier a číslo dvetisíc je len zbožným želaním koaličných politikov.
"Dovolím si pripomenúť obom pánom, že OECD je Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá je medzivládna organizácia tridsiatich piatich ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, ktoré prijali princípy demokracie a trhovej ekonomiky. Táto organizácia pre svoje štatistiky používa podklady, ktorá má z oficiálnych zdrojov jednotlivých štátov," vysvetlila Lazorová.
Sestra sa stará aj o 30 pacientov
Prezidentka nerozumie tomu, ako môže niekto tvrdiť to, že v slovenskom zdravotníctve chýba len dvetisíc sestier, keď v nemocniciach sú stále také oddelenia, kde sa sestra musí starať aj o 30 pacientov. "Veď to je každému jasné, že sa jedna osoba nemá šancu postarať o 30 ľudí, keď doma máme problém sa postarať o jedného blízkeho človeka s bežnou chrípkou, a nie ešte o vážne pooperačné stavy v nemocniciach," dodala Lazorová.
Člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc vyzýva ministra zdravotníctva, aby vysvetlil verejnosti, kde za dva týždne zohnal približne štyritisíc sestier, keďže ešte začiatkom januára tohto roka na tlačovej konferencii tvrdil, že v systéme zdravotníctva chýba približne šesťtisíc sestier. Minulý rok v auguste na pracovnom rokovaní na ministerstve zástupcom komory sestier odovzdal materiál, kde sa uvádza, že v systéme chýba 7 315 sestier.
Kde zohnal minister tisíce sestier?
"Je naozaj veľmi zvláštne, že minister zdravotníctva na jednej tlačovej konferencii tvrdí, že sa sestry nedajú kúpiť a teraz sa tvári, že sa sestry našli ako podpultový tovar. Kde zohnal tie tisíce sestier? Stiahol ich zo zahraničia, alebo má čarovnú paličku?" pýta sa Laurinc.
Členka Rady a Prezídia SK SaPA Zuzana Haladová je presvedčená, že zvýšenie kompetencií zdravotníckym asistentom nám nenaleje do systému tisícky sestier, pretože zdravotnícky asistent nie je sestra. Podľa členky Rady SK SaPA Barbory Kapitánovej sa vážna situácia nielenže nevyrieši nahrádzaním sestier zdravotníckymi asistentmi, naopak, vyhrotí personálnu krízu v zdravotníctve.
Inštitút zdravotnej politiky vypracoval analýzu
Inštitút zdravotnej politiky (IZP) vypracoval analýzu stavu zdravotníckeho personálu v Slovenskej republike, v ktorom zhodnotil, že na Slovensku chýba 1 925 zdravotných sestier. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Rezort zdravotníctva tým reagoval na vyhlásenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.
IZP podľa Eliášovej však vo svojej analýze poukazuje na to, že za Slovensko neboli doposiaľ údaje o počte sestier zasielané v súlade s metodikou OECD. Ako ďalej Eliášová uviedla, údaje za Slovensko o odborne spôsobilých sestrách boli pôvodne nesprávne porovnávané s výrazne širšou skupinou sestier, kde sú okrem praktizujúcich sestier evidované aj sestry pracujúce na iných ako zdravotníckych pozíciách.
"Prepočet IZP zosúladil metodiku s metodikou OECD a očistil údaje o tzv. "outliers", čiže o krajiny, ktoré vykazovali extrémne vysoké alebo nízke hodnoty počtu sestier. Tieto hodnoty porovnávali systémovo a procesne neporovnateľné krajiny a ich údaje výrazne negatívne skresľovali celkový výsledok," skonštatovala Eliášová. Dodala, že po použití správnej OECD metodiky inštitút vypočítal, že na Slovensku v skutočnosti chýba 1 925 sestier.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Matovič obvinil Fica, že je spoluakcionárom v EPHNasledujúci článok
Zdražel najpredávanejší benzín aj nafta. Pozrite si o koľko