Pondelok, 22. apríl 2024
Mimoriadne správy

Na Slovensko prišla tretia platba z plánu obnovy, na plnenie reforiem a investícií už máme takmer dve miliardy eur

 Webnoviny  28. december 2023  106  
Na Slovensko prišla tretia platba z plánu obnovy, na plnenie reforiem a investícií už máme takmer dve miliardy eur

28.12.2023 (SITA.sk) - Slovensko za splnenie ďalších opatrení z plánu obnovy obdržalo už tretiu platbu, a to v plnej výške. Hodnota celej žiadosti bola 815 miliónov eur, po odpočítaní časti predfinancovania, ktoré Slovensko už dostalo, prišlo viac než 662 miliónov eur.

Financie prišli po tom, ako žiadosť pozitívne vyhodnotila Európska komisia a následne k nej vydal stanovisko aj Hospodársky a finančný výbor Rady EÚ.

Takmer dve miliardy eur doma


Slovensko je jednou zo šiestich krajín, ktorým sa podarilo podať si tretiu žiadosť o platbu. Spolu s predošlými žiadosťami o platbu a odpočítaní predfinancovania má v súčasnosti Slovensko takmer dve miliardy eur doma, ktoré môžeme použiť na plnenie reforiem a investícií plánu obnovy.

Úspešné plnenie Plánu obnovy dokazuje aj to, že táto žiadosť o platbu nám bola vyplatená v plnej výške. Môžeme preto skonštatovať, že realizácia Plánu obnovy ide správnym smerom. Dobrou správou je, že máme doma takmer dve miliardy eur. Aj keď v súčasnosti hovoríme o vyplatení ďalších financií, pripomínam, že v Pláne obnovy nejde len o peniaze, ale aj o systémové zmeny, ktoré sa zavádzajú na Slovensku,“ povedal vicepremiér pre Plán obnovy Peter Kmec.

Štvrtá žiadosť bola podaná v decembri


Slovensko si doteraz podalo štyri žiadosti. Aktuálne sa hodnotia míľniky a ciele zo štvrtej žiadosti o platbu, ktorú sme podali v polovici decembra. Pre podanie ktorejkoľvek žiadosti o platbu je dôležité splniť všetky reformy a investície, ktoré obsahuje. Zároveň je potrebné zabezpečiť aj nezvrátiteľnosť už splnených míľnikov.

Za rok je možné podať maximálne dve žiadosti o platbu, v ktorých sú vopred určené konkrétne míľniky a ciele. Plán obnovy ráta spolu s deviatimi platbami až do jeho konca, teda do roku 2026.

Žiadosť o tretiu platbu si Slovensko podalo v septembri tohto roka, keď Európskej komisii deklarovalo splnenie 27 míľnikov a dvoch cieľov, ktoré k danej platbe prislúchali a ku ktorým sme sa ako krajina vopred zaviazali.

Viac k témam: Financie, Plán obnovy a odolnosti SR, Vicepremiér pre Plán obnovy a odolnosti (POO) SR, Žiadosť
Zdroj: SITA.sk - Na Slovensko prišla tretia platba z plánu obnovy, na plnenie reforiem a investícií už máme takmer dve miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.