Piatok, 19. apríl 2024
Mimoriadne správy

Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl

 Webnoviny  28. júl 2023  154  
Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl

28.7.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) uvoľnilo prostredníctvom integrovaných územných investícií pre samosprávy 2,13 miliardy eur. Ako rezort informoval v tlačovej správe, prvé výzvy týkajúce sa modernizácie ciest II. a III. triedy a tiež základných škôl zverejnia v septembri.

Návrhy prichádzajú z obcí


Všetky plánované výzvy vychádzajú z 13 miliardového Programu Slovensko a budú otvorené do vyčerpania zdrojov. Princípom integrovaných územných investícii podľa MIRRI je, že návrhy na ciele eurofondovej podpory prichádzajú z obcí, miest a krajov.

O integrovaných územných investíciách rozhodujú vo všetkých ôsmich krajoch Rady partnerstva. Za daný kraj združujú zástupcov samosprávy, štátnej správy a sociálno-ekonomických partnerov, ako sú mimovládne organizácie, podnikatelia či cirkvi," vysvetlilo ministerstvo.

Rozhodovať budú Kooperačné rady


Spomínaných osem rád partnerstva má podľa rezortu z Programu Slovensko vyčlenených približne 1,5 miliardy eur. „Tieto zdroje sú určené na priority definované v Programe Slovensko a tiež na projekt Európske hlavné mesto kultúry – Trenčín," uviedlo MIRRI.

O zvyšných približne 650 miliónoch eur na integrované územné investície rozhodnú podľa ministerstva Kooperačné rady území udržateľného mestského rozvoja (UMR).

Kooperačných rád UMR je 18 a zastrešujú potreby obcí okolo najväčších miest Slovenska. Nie sú súčasťou a ani podriadené krajským radám partnerstva," dodal rezort s tým, že o využití eurofondov rozhodne každá kooperačná rada UMR vopred obdobným systémom ako krajské rady partnerstva.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Program Slovensko, Udržateľný rozvoj
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvo uvoľnilo samosprávam vyše dve miliardy eur, využiť ich môžu na modernizáciu ciest či škôl © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.