Utorok, 11. máj 2021
Jasno  15,6 °C
Mimoriadne správy

Ministerstvo financií začalo s konzultačným procesom k e-faktúre, trvať bude do polovice marca

 Webnoviny  19. február 2021  76
Ministerstvo financií začalo s konzultačným procesom k e-faktúre, trvať bude do polovice marca

19.2.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo financií SR začína s konzultačným procesom k e-faktúre. Pri konzultáciách sa bude rezort zaoberať pripomienkami verejných subjektov. Na konzultácie k návrhu zákona o zasielaní údajov finančnej správe z faktúr daňových subjektov sa prihlásilo 13 subjektov, ministerstvo prizve aj dodávateľov riešení v rámci IT sektora. Ministerstvo financií o tom informovalo v tlačovej správe.

"Verejné konzultácie sa začali dnešným dňom a potrvajú do 18. marca 2021," uviedlo ministerstvo.

Cieľom pripravovaného legislatívneho návrhu je účinne bojovať proti daňovým podvodom, ktoré poškodzujú občanov i podnikateľské prostredie, a zároveň znížiť administratívnu záťaž podnikateľov využitím moderných informačných technológií. Byrokraciu podľa rezortu z väčšej časti prevezme finančná správa. Zruší sa výkaz k dani z pridanej hodnoty a časom sa zjednoduší aj vypĺňanie daňových priznaní.

Zasielanie údajov dvomi spôsobmi


E-faktúry majú vystavovať podnikatelia pri transakciách, pri ktorých neplatí povinnosť evidovať tržbu pokladnicou e-kasa klient. Pred vyhotovením konečnej verzie faktúry sa majú zasielať vybrané fakturačné údaje finančnej správe.

"Bude to možné dvomi spôsobmi: prostredníctvom účtovného softvéru podnikateľa alebo bezplatnej štátnej online aplikácie. To isté platí aj pre podnikateľa v pozícii odberateľa," tvrdí rezort financií.

Získanie informácií v reálnom čase


Ministerstvo financií chce týmto krokom zabezpečiť pre finančnú správu získanie informácií o deklarovaných plneniach, ku ktorým sa vyhotovuje faktúra, v reálnom čase.

"Finančná správa následne podrobí údaje dôkladnej analýze rizík, na základe čoho získa efektívny nástroj na potlačenie nelegálneho konania daňových subjektov už v počiatočnom štádiu, a to nielen v oblasti DPH, ale rovnako aj v oblasti dane z príjmov či iných druhov daní," ozrejmilo ministerstvo.

Cieľom je znížiť administratívne zaťaženie


Týmto návrhom rezort prehodnocuje aktuálne uplatňované opatrenia s cieľom znížiť administratívne zaťaženie podnikateľov a reaguje na nové trendy vývoja daňových únikov. Súčasný kontrolný výkaz totiž podľa ministerstva už nie je dostatočným nástrojom.

"Za jeho slabinu je možné označiť časovo oneskorené získavanie relevantných údajov z vyhotovených faktúr platiteľmi dane, čo neumožňuje finančnej správe reagovať operatívne na identifikované podozrenia z nekalých praktík daňových subjektov," tvrdí.

Viac k témam: daňové úniky, e-faktúra, eKasa, finančné podvody, návrh zákona
Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerstvo financií začalo s konzultačným procesom k e-faktúre, trvať bude do polovice marca © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.