Streda, 12. máj 2021
Zamračené  10,3 °C
Mimoriadne správy

Miera nezamestnanosti sa zvýšila v 73 okresoch na Slovensku, v 5 okresoch klesla

 Webnoviny  21. február 2021  62
Miera nezamestnanosti sa zvýšila v 73 okresoch na Slovensku, v 5 okresoch klesla

21.2.2021 (Webnoviny.sk) - Okres Rimavská Sobota si aj v januári tohto roka zachoval nelichotivé prvé miesto v miere nezamestnanosti. V tomto okrese totiž bola v minulom mesiaci najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti spomedzi všetkých okresov na Slovensku, keď dosiahla 20,49 percenta.

V porovnaní s koncom minulého roka je to nárast o 0,23 percentuálneho bodu. Druhú najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal minulý mesiac okres Revúca, a to 19,04 percenta. V tomto okrese miera nezamestnanosti v januári stúpla o 0,70 percentuálneho bodu.

O 1,08 percentuálneho bodu na 19,01 percenta vzrástla v prvom mesiaci tohto roka miera nezamestnanosti v okrese Kežmarok. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najvýraznejší nárast


Miera evidovanej nezamestnanosti sa v minulom mesiaci zvýšila v 73 okresoch na Slovensku, klesla v 5 okresoch a bez zmeny zostala v jednom okrese. V ôsmich okresoch už miera nezamestnanosti presahuje 15 percent.

Najvýraznejší nárast, a to o 1,08 percentuálneho bodu, zaznamenal v januári spomínaný okres Kežmarok. Oproti koncu minulého roka miera nezamestnanosti minulý mesiac mierne klesla len v okresoch Sabinov, Žarnovica, Námestovo, Žilina a Bratislava I, a to o 0,01 až 0,03 percentuálneho bodu.

Najnižšia miera nezamestnanosti


Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého mesiaca v okrese Bratislava V. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 3,84 percenta disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce.

Nasleduje okres Hlohovec s mierou evidovanej nezamestnanosti na úrovni 3,94 percenta a okres Bratislava I, kde miera nezamestnanosti v januári dosiahla 4,03 percenta.

Do pätice okresov s najnižšou mierou nezamestnanosti sa dostali aj okresy Ilava a Trenčín. Okres Ilava vykázal mieru nezamestnanosti 4,22 percenta a okres Trenčín 4,30 percenta.

Stúpa tri mesiace po sebe


Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v januári tohto roka oproti decembru vlaňajška zvýšila o 0,24 percentuálneho bodu na 7,81 %. Stúpla tak tretí mesiac po sebe.

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 213 881 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s decembrom minulého roka ide o nárast o 6 697 ľudí.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na "péenke" alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,50 %.

Viac k témam: miera nezamestnanosti, práca
Zdroj: Webnoviny.sk - Miera nezamestnanosti sa zvýšila v 73 okresoch na Slovensku, v 5 okresoch klesla © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.