Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla. Pribudlo však mnoho absolventov VŠ, najmä z troch univerzít

 Webnoviny  20. jún 2023  164  
Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla. Pribudlo však mnoho absolventov VŠ, najmä z troch univerzít

20.6.2023 (SITA.sk) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v máji tohto roka medzimesačne znížila o 0,24 percentuálneho bodu na 5,10 percenta. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, v minulom mesiaci medzimesačne klesol o 0,18 percentuálneho bodu na 3,90 percenta.

Nezamestnanosť klesá


Nezamestnanosť na Slovensku tak klesla štvrtý mesiac po sebe a ukazovateľ PDU sa prvýkrát dostal pod štyri percentá. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Pokles nezamestnanosti podľa ústredia práce pokračuje napriek nárastu počtu tohtoročných absolventov vysokých škôl v evidencii uchádzačov o zamestnanie. V máji sa PDU ustálil na najnižšej hodnote od januára 2021, odkedy rezort práce tento ukazovateľ začal sledovať.

Podružný ukazovateľ, miera evidovanej nezamestnanosti podľa ústredia práce naznačuje, že situácia na trhu práce sa vrátila do stavu pred krízou. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v máji úroveň 5,10 percenta, kým vo februári 2020 to bolo 5,05 percenta.

Zmeny v aktivačných prácach


Májový pokles, podobne ako aprílový, bol podľa ústredia práce čiastočne spôsobený zmenami v oblasti aktivačných prác. Od apríla začali platiť v oblasti aktivačných prác zásadné legislatívne zmeny s cieľom zlepšiť efektivitu a adresnosť pri používaní financií na aktivačné práce a zvýšiť motiváciu ľudí bez práce nájsť si zamestnanie. V praxi to znamenalo ukončenie jedného zo spôsobov, akým štát vyplácal aktivačný príspevok nezamestnaným za vykonávanie aktivačných prác.

Ako nám ukazujú štatistiky, celková nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch, rovnako tak aj v 15 okresoch s najvyššou nezamestnanosťou,“ uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Soňa Gaborčáková.

Počet uchádzačov stúpol


Napriek poklesu celkovej nezamestnanosti, počet uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov v máji mierne vzrástol. Dôvodom bol tradičný prítok tohtoročných absolventov vysokých škôl do evidencie na úradoch práce.

Ústredie práce evidovalo v máji najviac tohtoročných absolventov z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, z Prešovskej univerzity v Prešove a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Najviac uchádzačov o zamestnanie absolvovalo vzdelávanie v odbore Nelekárske zdravotnícke vedy, Ekonomické vedy a Lekárske vedy.

Viac k témam: Absolventi, Aktivačné práce, Aktivačný príspevok, Miera nezamestnanosti, Ministerka práce sociálnych vecí a rodiny SR, Nezamestnanosť v SR, Produktívny vek
Zdroj: SITA.sk - Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla. Pribudlo však mnoho absolventov VŠ, najmä z troch univerzít © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.