Piatok, 12. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (11. jún 2026): Premostenie pri Technopole, Tatravagónka v Poprade, park a železnica
- Americká armáda sa prihlásila k ďalšiemu úderu na tanker na Blízkom východe. Pri podobnom útoku v stredu zomreli traja námorníci
- Trump pohrozil prevzatím iránskej ropnej infraštruktúry a novými útokmi
- Máte sny, ktorými nikto nemá právo pohŕdať. Pápež na Kanárskych ostrovoch odsúdil ľahostajnosť voči migrantom
- Švédsko nebude posielať do väzenia 13-ročné deti, vláda stiahla návrh zákona
Matovičova „atómovka“ je späť, o návrhu na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách sa bude hlasovať druhýkrát
Webnoviny 28. máj 2023 643
28.5.2023 (SITA.sk) - Na júnovej schôdzi parlamentu bude plénum už druhýkrát hlasovať o posunutí návrhu predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča na 500-eurovú odmenu za účasť v septembrových parlamentných voľbách do druhého čítania.
Prvý raz poslanci tento návrh neposunuli ďalej v legislatívnom procese už 28. marca. Za Matovičovu „atómovku“ vtedy hlasovalo 32 poslancov z prítomných 132.
Líder OĽaNO obišiel rokovací poriadok, keď v marci tesne pred hlasovaním opäť predložil svoj návrh, aby bol zaradený na ďalšiu schôdzu. Rokovací poriadok hovorí o tom, že ak Národná rada SR návrh zákona neschváli, nový návrh v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov. Júnová schôdza Národnej rady SR sa začne 13. júna.
Obáva sa nízkej volebnej účasti
Matovič navrhuje, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na predčasných voľbách. Návrh zdôvodňuje tým, že Slovensku reálne hrozia voľby, ku ktorým príde historicky najmenej voličov.
„Reálne hrozí, že milión demokraticky cítiacich voličov zostane frustrovaných doma a v rozhodujúcej chvíli nechá rozhodnutie o osude Slovenska v rukách tri roky huckaných ľudí. Reálne hrozí povolebné vytrhnutie Slovenska z európskych a euroatlantických štruktúr a pripútanie Slovenska k Rusku,“ uviedol Matovič.
Nejde o zanedbateľnú sumu
Líder OĽaNO chce, aby ministerstvo vnútra vyplatilo odmenu voličom do 90-ich dní odo dňa vyhlásenia výsledkov volieb. V prípade predpokladanej účasti troch miliónov ľudí by náklady štátu dosiahli zhruba 1,5 miliardy eur.
„Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane, v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o zhruba päť percent z ich lupu,“ argumentuje Matovič.
Cieľom návrhu má byť zabrániť tomu, aby sa zo Slovenska stala na desaťročia opäť čierna diera Európy. Ak sa dostane znova k moci mafia, bude podľa lídra OĽaNO cesta späť veľmi ťažká.
Viac k témam: 500 eurová odmena, Finančná odmena, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Rokovanie NR SR, Volebná účasť
Zdroj: SITA.sk - Matovičova „atómovka“ je späť, o návrhu na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách sa bude hlasovať druhýkrát © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Mzda profesionálneho náhradného rodiča sa má zvýšiť o 10 percent
Trump povedal, že mierová dohoda s Iránom by sa mohla dosiahnuť do dvoch alebo troch dní
Tarot, mágia a kráľovské tajomstvá... Fantasy novinka, o ktorej budú hovoriť všetci
Z dedinského ihriska medzi najväčšie talenty sveta. Futbalový príbeh, ktorý vás pohltí