Nedeľa, 22. február 2026
Mimoriadne správy
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
- Pellegrini odchádza na AI samit v Indii, rokovať bude aj s indickým predsedom vlády a prezidentkou
- Čínsky minister zahraničia vyzval Kanadu, aby spolupracovali a zabránili USA v zasahovaní do ich záležitostí
- Kallasová odmietla kritiku Európy od Rubia, Moskva musí byť zodpovedať za vojnové zločiny
BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) - Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) trvá na tom, že rezort si v kauze "nástenkový tender" uplatnil požiadavku na náhradu škody. "V zápisniciach je, že ministerstvo pôdohospodárstva si uplatnilo náhradu škody. Aj na tom budeme trvať, a ak to nepôjde v trestnom konaní, tak si náhradu uplatníme v civilnom konaní," uviedla v stredu pred rokovaním vlády. Podľa Matečnej ministerstvo takto postupovalo aj v iných prípadoch.
"Toto bol štandardný postup, ako sme postupovali, a neznamená to, že ten nárok je neuplatniteľný," skonštatovala. Na otázku, či bude preverovať možné pochybenie úradníkov na ministerstve, uviedla, že "to by som sa musela vracať niekoľko rokov dozadu, to je procesná vec".
Štát si nemôže uplatňovať náhradu škody
Štát si v kauze "nástenkový tender" nemôže uplatňovať v aktuálnom trestnom konaní náhradu škody. Ako v pondelok skonštatovala predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ako nástupca zaniknutého rezortu výstavby, ktoré v procese vystupuje v postavení poškodeného, si nárok neuplatnilo riadne a včas.
Nárok na náhradu škody si podľa zákona musí poškodený uplatniť do skončenia vyšetrovania a musí byť uplatnený voči konkrétnej osobe. Taktiež musí byť určená minimálna výška nároku. V tomto prípade sa tak podľa uznesenia súdu nestalo, pričom zástupca rezortu sa údajne nezúčastnil na preštudovaní spisu po ukončení vyšetrovania. "Uznesenie nebráni poškodenému, aby náhradu škody žiadal napríklad v civilnom konaní," skonštatovala predsedníčka senátu.
Prokuratúra obžalovala päť osôb
Prokuratúra v prípade "nástenkového tendra" v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní obžalovala päť osôb vrátane dvoch bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú národnú stranu Mariána J. a Igora Š. Ďalšími obžalovaným v prípade sú Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. Marián J. čelí obžalobe za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom v súbehu s obzvlášť závažným zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažným zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Igor Š., Radoslav B., Tomáš L. a Zdenka K. sú obžalovaní za zločin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spolupáchateľstvom.
Prípad sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch spomenutých ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.
Viac k témam: Gabriela Matečná, kauza nástenkový tender, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Matečná: Ministerstvo v kauze nástenkový tender žiadalo náhradu škody © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Skupina Penta vlani s aktívami v objeme 8,5 miliardy eur
SNG zaznamenala opakované hackerské útoky, ohradila sa aj voči nepravdivým tvrdeniam poslankyne Kleinert
Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO