Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Martinčania sa budú musieť pripraviť na vyššie dane, radnica chystá navýšenie o 100 percent

 Webnoviny  24. október 2023  182  
Martinčania sa budú musieť pripraviť na vyššie dane, radnica chystá navýšenie o 100 percent

24.10.2023 (SITA.sk) - Martinčania sa pre budúci rok musia s najväčšou pravdepodobnosťou pripraviť na vyššie dane. Radnica zverejnila pripravovaný dodatok k všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobný stavebný odpad. Vybrané položky dane z nehnuteľností vzrástli o 100 percent, meniť by sa nemal poplatok za vývoz a uloženie odpadu.

Navýšenie daňových sadzieb


Sadzby dane z nehnuteľností sa v Martine naposledy menili pred štyrmi rokmi. Dvadsaťpercentné navýšenie daňových sadzieb sa vtedy netýkalo priemyselných stavieb a stavieb na podnikanie, ktoré zostali nezmenené.

Teraz však radnica prichystala zmeny aj pre podnikateľský sektor. Sadzba za meter štvorcový obytnej plochy v rodinnom dome či byte by sa mala zvýšiť z 0,29 na 0,59 eur a pri garážach z 1,106 na 2,25 eur.

Priemyselné a stavby určené na podnikanie


Návrh dodatku k VZN počíta so zvýšením daní aj pre priemyselné stavby a stavby určené na podnikanie, kde daňová sadzba je momentálne na úrovni 3,123 eur za meter štvorcový.

V prípade poslaneckého súhlasu by to od nového roka malo byť 6,30 eur. Poslanci budú o nových daňových sadzbách rozhodovať na rokovaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok 26. októbra.

Viac k témam: Daň z nehnuteľnosti, Miestne dane a poplatky
Zdroj: SITA.sk - Martinčania sa budú musieť pripraviť na vyššie dane, radnica chystá navýšenie o 100 percent © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.