Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Machinácie so slovenským zlatom podľa SaS pokračujú, vyváža sa za pár drobných ako „polymetalická ruda“

 Webnoviny   8. marec 2023  222  
Machinácie so slovenským zlatom podľa SaS pokračujú, vyváža sa za pár drobných ako „polymetalická ruda“

8.3.2023 (SITA.sk) - Machinácie so slovenským zlatom podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) pokračujú. Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman sa podľa liberálov len nečinne prizerá, ako sa za pár drobných zo Slovenska vyváža naše nerastné bohatstvo.

Ťažba „polymetalickej rudy


Slovenska banská spoločnosť, ktorá prevádzkuje baňu Rozália, vykazuje namiesto zlata ťažbu “polymetalickej rudy”. V prípade zlata je pritom poplatok odvedený štátu vo výške 5 % hodnoty vyťaženej suroviny, pri polymetalickej rude sú to 2 %.

Takúto rudu Slovenská banská spoločnosť spracuje a vyvezie do zahraničia, extrahuje z nej zlato a následne ho predá,“ vysvetlil poslanec Karol Galek s tým, že spoločnosť zarobí a Slovensko tak ročne prichádza približne o pol milióna eur.

Problém sa nerieši


SaS na túto kauzu upozorňovala už v roku 2019. „Po našom nástupe na ministerstvo hospodárstva sme menovali nového šéfa Hlavného banského úradu, ktorý vo veci začal okamžite konať a vymeral Slovenskej banskej spoločnosti nedoplatok 2 mil. eur," uviedol Galek.

Tento proces sa však odchodom liberálov z vlády upratal do stratena. OĽaNO na úrady dosadilo svojich nominantov a odvtedy sa podľa nich problém nerieši.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Ministerstvo hospodárstva SR.

Viac k témam: Bane, Liberáli, Ťažba zlata, Zlato
Zdroj: SITA.sk - Machinácie so slovenským zlatom podľa SaS pokračujú, vyváža sa za pár drobných ako „polymetalická ruda“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.