Piatok, 7. máj 2021
Oblačno  8,1 °C
Mimoriadne správy

Lídri EÚ v Bruseli rokujú o financiách na obnovu po koronakríze, dohoda je dôležitá aj pre Slovensko

 Webnoviny  17. júl 2020  130
Lídri EÚ v Bruseli rokujú o financiách na obnovu po koronakríze, dohoda je dôležitá aj pre Slovensko

17.7.2020 (Webnoviny.sk) - Lídri Európskej únie v Bruseli rokujú na prvom osobnom stretnutí od vypuknutia koronakrízy o balíku obnovy po pandémii ochorenia COVID-19 v sume 750 mld. eur, ale nádeje na dosiahnutie dohody sú malé.

Okamih pravdy pre Európu


Summit je podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého cituje portál bbc.com, "okamihom pravdy" pre Európu a rozhodujúce podľa neho budú najbližšie hodiny.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Hlavnou otázkou je, aká veľká časť fondu obnovy bude vo forme grantov a aká vo forme úverov. Lídri sa zároveň musia dohodnúť na sedemročnom rozpočte EÚ v objeme ďalších 1,07 bil. eur.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po príchode na rokovania uviedla, že "rozdiely sú veľmi veľké a nemôžem povedať, či teraz nájdeme riešenie," píše bbc.com. Plán obnovy, ktorý podporujú Francúzsko a Nemecko, a to 500 mld. eur v grantoch a 250 mld. eur v úveroch, odmieta niekoľko "šetrných" severoeurópskych krajín EÚ pod vedením Holandska.

Dohoda je dôležitá aj pre Slovensko


Podľa slovenského premiéra Igora Matoviča je dosiahnutie dohody o pláne obnovy európskych ekonomík po koronakríze mimoriadne dôležité nielen pre Slovensko a celú Európu, ale aj pre ostatný svet. "Potrebujeme vyslať veľmi silný signál finančným trhom," povedal premiér vo štvrtok v Bruseli.

Premiér ďalej v rozhovore so slovenskými novinármi upozornil, že je potrebné si uvedomiť, že svet sa dostal do najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny. "Potrebujeme veľmi silnú injekciu pre všetky naše ekonomiky," konštatoval.

Pokiaľ ide o objem financií, ktoré by mohli smerovať na Slovensko, predseda vlády sa vyjadril, že sa bude snažiť, aby konečná dohoda bola čo najbližšie k pôvodnému návrhu. Poznamenal však, že bude treba urobiť kompromisy, pretože súhlasiť musia všetky členské štáty.

Viac k témam: Brusel, Ekonomické dopady koronavírusu, francúzsky prezident, koronakríza, nemecká kancelárka, premiér Slovenskej republiky, summit Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Lídri EÚ v Bruseli rokujú o financiách na obnovu po koronakríze, dohoda je dôležitá aj pre Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.