Utorok, 11. máj 2021
Jasno  18,2 °C
Mimoriadne správy

Kuba povolí súkromné podnikanie vo väčšine sektorov, štát si ponechá menšinu

 Webnoviny   7. február 2021  51
Kuba povolí súkromné podnikanie vo väčšine sektorov, štát si ponechá menšinu

7.2.2021 (Webnoviny.sk) - Kuba oznámila, že povolí pôsobenie súkromných firiem vo väčšine sektorov, čo sa považuje za rozsiahlu reformu štátom kontrolovanej ekonomiky. Kubánska ministerka práce Marta Elena Feito uviedla, že zoznam odvetví, v ktorých sa povolí súkromné podnikanie, sa rozšíril zo 127 na viac ako dvetisíc.

Len menšinu sektorov si ponechá štát, konštatovala ministerka. Informuje o tom portál bbc.com.

Ekonomiku komunistickej krajiny vážne postihla pandémia koronavírusu a americké sankcie, ktoré prijala administratíva prezidenta Donalda Trumpa. Vlani sa kubánske hospodárstvo zmenšilo o 11 percent, čo bol jeho najhorší pokles za takmer tri desaťročia, a Kubánci začali čeliť nedostatku základných tovarov.

Podľa odborníkov na ekonomiku Kuby rozhodnutie vlády fakticky otvára všetky ekonomické aktivity na ostrove nejakým formám súkromného podnikania, uviedol Will Grant, spravodajca BBC v Havane. Bude to významný stimul pre tie rodiny a jednotlivcov, ktorí dúfajú, že svoje veľmi malé firmy zmenia na stredne veľké podniky, poznamenal Grant. Spravodajca BBC však dodal, že vzhľadom na tendenciu pomalých reforiem na Kube, pravdepodobne nejaký čas potrvá, kým zmeny budú badateľné v bežnom ekonomickom živote.

Viac k témam: podnikanie, sankcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kuba povolí súkromné podnikanie vo väčšine sektorov, štát si ponechá menšinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.