Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Koronakríza spôsobila na Slovensku nárast nezamestnanosti. Ktorí zamestnanci sú v ohrození?

 Webnoviny  22. júl 2020  104
Koronakríza spôsobila na Slovensku nárast nezamestnanosti. Ktorí zamestnanci sú v ohrození?

22.7.2020 (Webnoviny.sk) - Koronakríza sa na slovenskom trhu práce prejavila prudkým rastom nezamestnanosti. Ohrozené sú najmä sociálne slabšie skupiny obyvateľstva, uvádza sa v komentári Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

Trendy zo zahraničia


Ľudia s nižšou kvalifikáciou a nižšími mzdami sú totiž podľa analytikov vo väčšej miere zamestnaní v povolaniach, ktoré nie je možné vykonávať z domu a preto boli viac ohrození stratou zamestnania.

"Vývoj trhu práce na Slovensku zodpovedá trendom v zahraničí. Opatrenia by sa mali zamerať na stabilizáciu príjmov ohrozených skupín a podporu ich znovuzamestnania po skončení krízy," odporúča IFP.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Ekonomická kríza vyvolaná pandémiou koronavírusu sa na Slovensku prejavila najrýchlejším nárastom nezamestnanosti od krízového roku 2009. Zatiaľ čo v roku 2009 bol v júni počet nezamestnaných v porovnaní s januárom vyšší o 36 %, tento rok to bolo podľa analytikov až o 47 %.

"Tento vývoj naznačuje, že náhle prerušenie ekonomickej aktivity spôsobené zatvorením ekonomiky môže mať porovnateľné dôsledky na trh práce ako kríza spred jedenástich rokov," upozorňujú analytici IFP. Lepšia situácia na trhu práce tesne pred krízou však podľa nich prispela k tomu, že v absolútnom vyjadrení bol nárast nezamestnanosti za prvých šesť mesiacov nižší ako v roku 2009.

Zanikli desaťtisíce dohôd


Výrazné zvýšenie nezamestnanosti sa odzrkadľuje v poklese počtu pracovnoprávnych vzťahov. V apríli sa kríza dotkla najmä „dohodárov“. "Podľa údajov Sociálnej poisťovne zaniklo v apríli 29-tisíc dohôd, čo predstavovalo takmer 8 % celkového počtu," uvádza sa v analýze. V tom istom mesiaci z evidencie poisťovne ubudlo 47-tisíc zamestnancov, čo sú dve percentá vtedajšieho stavu.

Pokles zamestnaneckých vzťahov pretrvával aj počas mája. Sociálna poisťovňa síce zaznamenala nárast počtu dohôd, no to naznačuje skôr vplyv sezónnych faktorov, ako ekonomické oživenie. V júni sa situácia na trhu práce podľa analytikov mierne zlepšila.

"Údaje zo Sociálnej poisťovne ukazujú, že počet zamestnaneckých vzťahov stúpol oproti máju o 4-tisíc, ale zamestnanosť sa však stále nachádza hlboko pod predkrízovou úrovňou. Na druhej strane, počet dohôd razantne stúpol a vrátil sa na úroveň z februára," uviedli analytici IFP.

Počas koronakrízy boli podľa IFP viac ohrozené sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. "Ľudia s možnosťou pracovať z domu sú v priemere mladší, majú menej detí, vyššiu mzdu a flexibilnejší pracovný čas. Pozorujeme tiež, že sú vo väčšej miere SZČO," tvrdia analytici.

Ženy strácali prácu menej ako muži


Prácu najrýchlejšie strácali ľudia so stredoškolským vzdelaním, resp. zamestnanci v službách a obchode, ktorí majú veľmi obmedzenú možnosť vykonávať prácu z domu a nižšiu kvalifikáciu než je priemer ekonomiky.

Uzatvorenie škôl, domáca výučba, vysoký podiel žien v zdravotníctve a karanténna OČR tiež prispeli k tomu, že ženy strácali prácu menej ako muži.

"Prevaha žien v školstve vedie k tomu, že ženy môžu vo väčšej miere pracovať z domu. Ženy tvoria tiež veľkú väčšinu zamestnaných v zdravotníctve a sociálnych službách, kde vzhľadom na charakter práce k strate pracovných miest nedochádzalo," tvrdia analytici IFP.

Úlohou hospodárskej politiky by podľa IFP malo byť najmä zabezpečiť stabilitu príjmov ohrozených skupín a podporiť ich návrat do zamestnania po tom, čo sa zdravotná situácia na Slovensku stabilizuje.

Medzi opatrenia, ktoré by pomohli dosiahnuť tieto ciele, podľa analytikov patrí schéma podpory skrátenej práce, rozšírenie podpory v nezamestnanosti, príspevky rodinám, ktoré ostali na OČR, či rozšírenie aktívnych politík trhu práce.

"Existuje riziko, že koronakríza povedie k trvalým štrukturálnym zmenám a nie všetci, ktorí stratili prácu, sa budú môcť zamestnať v pôvodnom type povolania. O to vyššia bude úloha rekvalifikačných programov a vzdelávania dospelých," dodávajú analytici IFP.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Inštitút finančnej politiky (IFP)
Zdroj: Webnoviny.sk - Koronakríza spôsobila na Slovensku nárast nezamestnanosti. Ktorí zamestnanci sú v ohrození? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.