Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  8,2 °C
Mimoriadne správy

Koronakríza ničí slovenský gastrobiznis, zanikla už tisícka reštaurácií či pohostinstiev

 Webnoviny  15. október 2020  99
Koronakríza ničí slovenský gastrobiznis, zanikla už tisícka reštaurácií či pohostinstiev

15.10.2020 (Webnoviny.sk) - Kríza spojená so šírením pandémie koronavírusu ničí slovenský gastrobiznis. Podľa dát poradenskej spoločnosti Bisnode od začiatku tohto roka zanikla bezmála tisícka reštaurácií, pohostinstiev či prevádzok s rýchlym občerstvením.

Ku konca septembra bolo pritom u nás zaevidovaných 11 605 gastroprevádzok na základe živnostenského oprávnenia a 8 714 spoločností s ručením obmedzeným či akciových spoločností, ktoré podnikajú v oblasti stravovania.

Najohrozenejšie skupiny podnikateľov


Ako hovorí analytička firmy Bisnode Petra Štěpánová rozmach služieb verejného stravovania na Slovensku rapídne vzrástol v posledných dvoch rokoch. Napríklad v posledných desiatich rokoch ich počet narástol o 100 percent. V súčasnosti patria tieto prevádzky vplyvom pandémie podľa Štěpánovej k najohrozenejším skupinám podnikateľov.

Aktuálne je podnikanie reštaurácií a ďalších prevádzok spojených s predajom a podávaním hotových jedál opäť obmedzené. Majitelia budú môcť jedlo zákazníkom predávať len zabalené, nebude ho možné konzumovať v interiéri, ak to bude možné, tak len v exteriéri. Vláda zaviedla nové prísne opatrenia v dôsledku rapídneho zhoršenia situácie spojenej so šírením ochorenia COVID-19.

Prevádzky prišli takmer o polovicu tržieb


Majitelia reštaurácií sa už na jar tohto roka báli o svoju existenciu, keď z rovnakého dôvodu museli zavrieť svoje prevádzky.

Podľa dát Bisnode prišli prevádzky v priemere o 42 percent tržieb, mnohé hrozia prepúšťaním a aktuálne žiadajú vládu o zníženie dane z pridanej hodnoty.

Bisnode zároveň dodáva, že gastroprevádzky najviac zanikali v kategóriách s najnižšími tržbami či najnižším počtom zamestnancov.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, jedlo, krach, prepúšťanie, reštaurácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Koronakríza ničí slovenský gastrobiznis, zanikla už tisícka reštaurácií či pohostinstiev © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.