Sobota, 20. apríl 2024
Zamračené  5,4 °C
Mimoriadne správy

Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov sa majú od januára zvýšiť

 Webnoviny  23. október 2022  180  
Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov sa majú od januára zvýšiť

23.10.2022 (Webnoviny.sk) - Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov, ktoré im vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí, sa majú od januára zvýšiť o 7,5 %.

Základná suma


Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktorý do pripomienkového konania predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Sumy týchto dávok totiž podľa zákona o kompenzačnom príspevku baníkom vzrastú o rovnaké percento, o aké sa od júla tohto roka zvýšilo životné minimum.

Základná suma kompenzačného príspevku pre baníkov, ktorí pracovali pod zemou najmenej tri roky alebo aspoň šesť rokov, sa má od januára zvýšiť z 207,50 eura na 223,10 eura mesačne. Ak baník pracoval pod zemou najmenej tri roky, kompenzačný príspevok dostáva jeden rok a ak fáral do baní najmenej šesť rokov, dávku poberá dva roky.

Porastú aj koeficienty


Pre baníkov, ktorí pracovali v bani najmenej 10 rokov alebo aspoň 15 rokov, základná výška kompenzačného príspevku má od začiatku budúceho roka stúpnuť z 363,10 eura na 390,30 eura mesačne. Po odpracovaní najmenej 10 rokov v bani prepustený baník dostáva príspevok tri roky a ak v bani odrobil aspoň 15 rokov, nárok na kompenzačný príspevok mu trvá sedem rokov.

Od 1. januára budúceho roka má tiež stúpnuť koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku. Ide o prípady, keď prepustený baník odpracoval viac ako 3 roky v baníctve. Koeficient v tomto prípade stúpne z 18,2 na 19,6.

Vzrastie aj koeficient, na základe ktorého sa vypočíta zvýšenie sumy kompenzačného príspevku, ak bývalý baník odpracoval v baníctve viac ako 10 rokov, a to z 24,20 na 26. Vyššie koeficienty budú pre prepustených baníkov znamenať vyššie kompenzačné príspevky

Viac k témam: Baníci, Príspevky pre prepustených baníkov
Zdroj: Webnoviny.sk - Kompenzačné príspevky pre prepustených baníkov sa majú od januára zvýšiť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.