Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26,5 °C
Mimoriadne správy

Koľko peňazí potrebovali na zotavenie cestovný ruch a gastro? Z koronadotácií čerpali milióny eur

 Webnoviny  12. október 2021  67
Koľko peňazí potrebovali na zotavenie cestovný ruch a gastro? Z koronadotácií čerpali milióny eur

12.10.2021 (Webnoviny.sk) - Sektor cestovného ruchu a gastra čerpal zatiaľ najväčší objem z koronadotácií, a to 384 milióna eur, čo je vyše 17 percent z celkovej podpory.

Z tohto odvetvia je pritom v prvej desiatke prijímateľov iba prevádzkovateľ lyžiarskych stredísk, hotelov či akvaparku spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s.

Dotácie pre tisícky prijímateľov


Pomoc zo šiestich koronaschém využilo vyše 17-tisíc subjektov cestovného ruchu, podľa počtu viac ich bolo zo stavebníctva (32-tisíc), maloobchodu (20-tisíc) a služieb (18-tisíc). Spolu boli do augusta poskytnuté dotácie vo výške 2,23 miliardy eur pre 175-tisíc prijímateľov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Informovala o tom v utorok mimovládna organizácia Transparency International Slovensko na sociálnej sieti s odvolaním sa na údaje v aplikácii Koronadotácie, ktorú spolu s ňou vyvinulo Občianske združenie Alvaria.

Dáta o tržbách či ziskoch


Aplikácia poskytuje o prijímateľoch dotácií aj ďalšie dáta, napríklad o ich tržbách či ziskoch. Dátoví analytici z Alvarie spočítali aj to, že prepad tržieb medzi rokmi 2020 a 2019 medzi subjektami, ktoré dostali podporu, bol mediánovo viac ako 22 percent.

Štát zároveň za niečo vyše roka vyplatil firmám cez koronadotácie zhruba päť percent ich tržieb z roku 2019. Štát teda teoretickej mediánovej firme uhradil približne štvrtinu výpadku príjmov, o ktoré prišla najmä v súvislosti s koronakrízou. Ďalšiu pomoc mohli podnikatelia čerpať napríklad cez štátne úvery či bankové záruky.

Viac k témam: Cestovný ruch, COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Gastrosektor, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Koľko peňazí potrebovali na zotavenie cestovný ruch a gastro? Z koronadotácií čerpali milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.