Štvrtok, 6. máj 2021
Zamračené  4,4 °C
Mimoriadne správy

Koľko miliárd eur bude mať Slovensko k dispozícii z Európskej únie?

 Webnoviny  21. júl 2020  96
Koľko miliárd eur bude mať Slovensko k dispozícii z Európskej únie?

21.7.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko bude mať zo zdrojov Európskej únie v najbližších siedmich rokoch k dispozícii dohromady 34,1 mld. eur. Povedal to v utorok na brífingu v Bratislave premiér Igor Matovič po prílete z bruselského summitu EÚ, na ktorom lídri únie dosiahli dohodu o rozpočte a fonde obnovy po koronakríze v celkovej sume 1,82 bil. eur.

Ako premiér uviedol, na základe slovenskej iniciatívy sa podarilo vyrokovať, že spolufinancovanie bude rovnako ako v predošlom období vo výške 15 percent a nie 25 percent, ako sa navrhovalo.

"Tým sme Slovenskej republike ušetrili zo štátneho rozpočtu viac ako 1,9 mld. eur, ktoré by sme museli použiť na spolufinancovanie," povedal Matovič.

Pôžičky s nízkou úrokovou sadzbou


Predseda vlády zároveň konštatoval, že z rozpočtu na roky 2014-2020 máme nevyčerpaných 8 mld. eur a pre nasledujúcich sedem rokov máme v rámci rozpočtu EÚ k dispozícii 18,6 mld. eur, pričom v rokoch 2021 až 2023 môžeme čerpať ďalšie európske fondy v sume 7,5 mld. eur.

Navyše Slovenská republika má možnosť čerpať pôžičky do sumy 6,8 mld. eur s veľmi nízkou úrokovou sadzbou, podľa predpokladov blízkou k nule. Tieto úvery môžeme začať splácať o sedem rokov a na ich uhradenie budeme mať čas do roku 2058.

Slovensko tak ročne bude môcť celkovo použiť finančné prostriedky z EÚ na úrovni zhruba siedmich percent nášho hrubého domáceho produktu. Podľa Matoviča by mali smerovať na reformy a investície.

Najdôležitejší samit od vstupu do EÚ


Summit, ktorý sa skončil v utorok ráno označil Matovič za najdôležitejší od začiatku nášho členstva v únii. Summit bol podľa premiéra náročný a v nedeľu večer mal pocit, že sa skončí bez dohody.

Pôvodne sa navrhovalo, aby fond obnovy po koronakríze tvorili granty v sume 500 mld. eur a úvery vo výške 250 mld. eur. Celková hodnota fondu sa podľa konečnej dohody zachovala na úrovni 750 mld. eur, ale fond bude zložený z grantov v objeme 390 mld. eur a úverov v sume 360 mld. eur.

Niektoré krajiny, predovšetkým skupina štyroch takzvaných šetrných štátov, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Dánsko, na summite rozhodne odmietali myšlienku spoločných dlhov, aby sa mohli poskytovať granty. Počas prevažnej časti summitu preto tvrdo bojovali za zníženie podielu grantov.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk - Koľko miliárd eur bude mať Slovensko k dispozícii z Európskej únie? © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.