Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

ITAPA EXPO prinesie exponáty z Dubaja na nábrežie Dunaja

 Webnoviny   6. september 2022  135  
ITAPA EXPO prinesie exponáty z Dubaja na nábrežie Dunaja

6.9.2022 (Webnoviny.sk) - Už tento víkend, 9. – 10. septembra sa na Námestí M. R. Štefánika v Bratislave pri Eurovea predstavia technologické inovácie, ktoré mali možnosť vidieť návštevníci EXPO Dubaj 2020.

Okrem zaujímavých rozhovorov o inováciách sa môžu návštevníci tešiť na špičkové exponáty. Na výstave sa bude vystavené vodíkový automobil, ktorý vznikol v spolupráci Matador Group a Technickej univerzity v Košiciach.

V rozhovore nám riaditeľ Matador Group Martin Kele priblížil exponát a ciele na výstave ITAPA EXPO 2022.

Prečo sa vaša spoločnosť rozhodla podporiť ITAPA EXPO 2022?

Spoločnosť Matador Group je už roky lídrom v oblasti inovácií, vďaka čomu dokážeme rásť aj napriek neľahkej ekonomickej situácii.

Naše prepojenie s ITAPA EXPO vzniklo na základe nášho exponátu na výstave EXPO Dubaj 2020, kde sme spolu s Technickou univerzitou v Košiciach prezentovali nádhernú štúdiu MH2 s unikátnym vodíkovým pohonom vyvinutým na Slovensku.

Jednou z hlavných kompetencií našej spoločnosti je aktívne podieľanie sa na výskume a vývoji nových technológií, sofistikovaného spájania a implementácie nových technológií aj materiálov pre automobilový priemysel, preto nám účasť na ITAPA EXPO, kde môžeme osloviť mladých ľudí a záujemcov o inovácie, dáva zmysel.

Čo považujete za najzaujímavejšie exponáty a idey na ITAPA EXPO 2022?

Každý exponát je mimoriadne zaujímavý a vynecháme naše nádherné auto, tak nás zaujal najmä robot eLagoon, ktorý je schopný detegovať nečistoty a úniky v odkaliskách, rôznych skládok a vodných nádrži vrátane rádioaktívneho prostredia. Sme presvedčení, že práve toto je dôležitá oblasť nielen na Slovensku, ale aj na celom svete.

Má Slovensko dostatočný inovačný potenciál?

Slovensko má obrovský inovačný potenciál, chce to len trocha sebavedomia a efektívnu podporu talentov už na školách. Málo hovoríme o slovenských úspechoch, čo nás robí v očiach nás samých malými. Práve takéto výstavy ako ITAPA EXPO 2022 posúvajú vnímanie inovácií v rámci našej spoločnosti, takže sú cestou ako toto vnímanie podporiť.

Čím je zaujímavá štúdia vodíkového auta?

Automobilová štúdia MH2 je zaujímavá najmä tým, že prezentuje know-how Matador Group a dokazuje, že máme kapacity na to, aby sme vyrobili špičkovú štúdiu nielen po tej dizajnérskej stránke “na papieri”, ale dokážeme ju aj zrealizovať. A keď k tomu prirátame aj unikátny čisto slovenský vodíkový pohon z Košickej univerzity, tak môžeme byť pri pohľade na tento exponát skutočne hrdí.

S akými reakciami, otázkami ste sa pri vašom exponáte na EXPO 2020 stretli najčastejšie?

Paradoxne to bol záujem o kúpu štúdie MH2, čo je dokaz toho, že sa podarila a zaujala. Prirodzene, nie je na predaj. Možno tesne za záujmom o auto, sa umiestnil záujem o vodíkový pohon, ktorý naznačuje, že vodík ako prvok vníma veľké množstvo ľudí ako hlavného nositeľa energie pre tretie tisícročie na celom svete.

Viac k témam: Expo Dubaj 2020, ITAPA EXPO 2022, Rozhovory
Zdroj: Webnoviny.sk - ITAPA EXPO prinesie exponáty z Dubaja na nábrežie Dunaja © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.