Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  27,1 °C
Mimoriadne správy

Horná Nitra dostane na ekonomické a sociálne zmeny 459 miliónov eur, oznámila Remišová

 Webnoviny  28. jún 2021  171
Horná Nitra dostane na ekonomické a sociálne zmeny 459 miliónov eur, oznámila Remišová

28.6.2021 (Webnoviny.sk) - V regióne hornej Nitry sa do roku 2023 skončí ťažba a spaľovanie hnedého uhlia. Ako v pondelok počas návštevy regiónu s eurokomisárkou pre súdržnosť a reformy Elisou Ferreira informovala vicepremiérka Veronika Remišová, ekonomické a sociálne zmeny pomôže ľuďom na hornej Nitre zvládnuť podpora z európskeho Fondu na spravodlivú transformáciu, z ktorého Slovensko dostane 459 miliónov eur.

Budúcnosť musí byť zelená


„Z týchto peňazí budeme podporovať tvorbu nových pracovných miest, rozvoj infraštruktúry aj revitalizáciu životného prostredia. Ľudia, ktorí dlhé roky tvrdo pracovali v baniach a ich rodiny žili a žijú v znečistenom prostredí si zaslúžia, aby im štát pomohol zásadné zmeny dobre zvládnuť. Budúcnosť hornej Nitry musí byť zelená a zdravá,“ uviedla ministerka Remišová.

Po návšteve odkaliska, ktoré slúžilo na uskladňovanie popola z uhoľnej elektrárne, konštatovala, že práve na bývalých odkaliskách by mohol vzniknúť najväčší fotovoltaický park s výkonom až 80 megawatt.

S cieľom vytvoriť s predstihom zásobník projektov vicepremiérka vyhlásila prednedávnom online výzvu na zber projektových zámerov pre podporu z Fondu na spravodlivú transformáciu. V rámci prvého kola bolo predložených 349 projektových zámerov, z toho pre hornú Nitru bolo 147 zámerov.

Potrebujú sanovať záťaže


Región ma vysoký potenciál zníženia emisií, až 1,5 milióna ton ročne, a po ťažbe potrebuje revitalizovať svoje územie, sanovať environmentálne záťaže a zlepšiť kvalitu životného prostredia, napríklad pokiaľ ide o rieku Nitra.

Doteraz predložené transformačné projekty pre hornú Nitru majú potenciál vytvoriť 3 400 nových pracovných miest. Ide o projekty napĺňajúce ciele pilierov Plánu spravodlivej transformácie, ktorými sú hospodárska diverzifikácia, udržateľné životné prostredie a kvalita života a sociálna infraštruktúra.

„S cieľom urýchliť prípravu kľúčových projektov financovaných z nového Operačného programu Slovensko vyhlásime už v tomto programovom období výzvu zameranú na podporu predprojektovej prípravy. Jej cieľom je poskytnúť finančné prostriedky na prípravu projektovej dokumentácie investičných projektov, ktoré budú v programovom období 2021-2027 financované už z nových eurofondov. Horná Nitra má potenciál stať sa vďaka týmto investíciám úspešným, životaschopným a zdravým regiónom,” dodala vicepremiérka Remišová.

Viac k témam: Horná Nitra
Zdroj: Webnoviny.sk - Horná Nitra dostane na ekonomické a sociálne zmeny 459 miliónov eur, oznámila Remišová © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.