Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  3,9 °C
Mimoriadne správy

Hegerova vláda obíde výdavkové limity únikovou klauzulou. Toto spravíme a všetko je vyriešené, vyhlásil premiér

 Webnoviny   5. december 2022  158  
Hegerova vláda obíde výdavkové limity únikovou klauzulou. Toto spravíme a všetko je vyriešené, vyhlásil premiér

5.12.2022 (Webnoviny.sk) - Do zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy chce vláda doplniť únikovú klauzulu, ktorá umožní neuplatňovať výdavkové limity v čase krízy.

Povedal to v pondelok predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v diskusnej relácii RTVS Interview :24.

Limity nastavia po kríze


„Budeme musieť novelizovať zákon, aby sme tam dali únikovú klauzulu v čase krízy. Naviazaná bude na únikovú klauzulu Európskej únie, že keď sa neuplatňujú pravidlá únie na rozpočty členských štátov, tak sa nebudú uplatňovať ani výdavkové limity. Toto spravíme a všetko je vyriešené,“ povedal premiér s dodatkom, že tento postup už majú prekonzultovaný aj s Európskou komisiou.

Neuplatnenie výdavkových limitov v návrhu štátneho rozpočtu kritizuje najmä strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Heger poukazuje na to, že samotná samotná Európska komisia už tretí rok po sebe neuplatňuje pravidlá na rozpočty členských krajín, pretože chápe, že Európa je v kríze. Pravidlá uvoľnila aj pre budúci rok.

„My sme jasne povedali, že keď máme pomôcť občanom a firmám, lebo tu je historicky najväčšia kríza, tak nemôžeme zaviesť výdavkové limity. Po ďalšom roku, ako vyjdeme z krízy, ich nastavíme,“ skonštatoval Heger.

Treba pomáhať občanom


Podčiarkol, že cez krízu treba pomáhať občanom a po kríze konsolidovať verejné financie, čo chápe aj Európska komisia.

Podľa premiéra dnes vyzývajú na schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023 všetci, počnúc prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, cez lekárov, učiteľov, zamestnávatelia až po samosprávy.

Ak rozpočet parlament neschváli a Slovensko pôjde do rozpočtového provizória, bude to podľa neho problém, pretože pomoc, ktorú vláda schválila pre jednotlivé skupiny obyvateľstva v súvislosti s energetickou krízou, sa k nim nedostane.

„Museli by sme ísť podľa výdavkov tohto roku,“ pripomenul premiér a vyzval všetkých poslancov, aby návrh štátneho rozpočtu podporili.

Viac k témam: Štátny rozpočet, úniková klauzula, Výdavkové limity
Zdroj: Webnoviny.sk - Hegerova vláda obíde výdavkové limity únikovou klauzulou. Toto spravíme a všetko je vyriešené, vyhlásil premiér © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.