Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Heger chce za okrúhlym stolom vysvetliť tripartite narýchlo prijímané Matovičove zákony

 Webnoviny  31. máj 2022  245  
Heger chce za okrúhlym stolom vysvetliť tripartite narýchlo prijímané Matovičove zákony

31.5.2022 (Webnoviny.sk) - Zamestnávatelia vítajú ponuku predsedu vlády SR Eduarda Hegera na spoločné stretnutie. Vládu vyzývajú na konštruktívny sociálny dialóg a veria, že termín stretnutia so sociálnymi partnermi nepríde až po schválení kľúčových zmien v zdaňovaní firiem.

Uvádza sa to v spoločnej tlačovej správe Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).

Pripomienkovanie legislatívy


Diskusia so zástupcami zamestnávateľov, zamestnancov i samospráv by sa podľa premiéra Hegera mala uskutočniť už v najbližších dňoch.

Týkať by sa mala prijímania legislatívy, financovania Protiinflačného balíka a rastúcich cien energií. Predseda vlády sociálnym partnerom prisľúbil vysvetlenie plánovaných krokov vlády a zároveň ich vyzval na konštruktívnu diskusiu s cieľom nájsť riešenia prospešné pre celú spoločnosť.

„Veríme, že sa stretnutie podarí v krátkom čase uskutočniť a najmä odstrániť prekážky v sociálnom dialógu a v legislatívnom procese, kedy sme, z hľadiska aktívneho prístupu k legislatívnym návrhom, všetci obchádzaní,“ konštatujú spoločne zástupcovia zamestnávateľov. Pripomienkovanie legislatívy podľa nich predstavuje základný atribút demokracie.

Vláda ohrozuje konkurencieschopnosť firiem


„Nepredvídateľnosť a absencia aspoň základnej diskusie so zástupcami firiem pri prijímaní významných zásahov do akejkoľvek legislatívy predstavuje riziko, ktoré môže priamo ohroziť existenciu dotknutých subjektov a znížiť konkurencieschopnosť domácich firiem. Vládu preto žiadame o konštruktívny sociálny dialóg a dodržiavanie pravidiel legislatívneho procesu,“ zdôrazňujú zamestnávatelia.

Zamestnávatelia združení v AZZZ, RÚZ, APZD, SPPK a SOPK zároveň požiadali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o spoločné stretnutie k prijímaniu zákonov s vážnymi dopadmi na sociálnoekonomických aktérov a obyvateľstvo.

Viac k témam: Dane, Inflácia na Slovensku, Nárast cien, prorodinný balíček
Zdroj: Webnoviny.sk - Heger chce za okrúhlym stolom vysvetliť tripartite narýchlo prijímané Matovičove zákony © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.