Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Google podporí dobročinné projekty zamerané na digitálnu inklúziu, zapojiť sa môže aj Slovensko

 Webnoviny  20. január 2021  52
Google podporí dobročinné projekty zamerané na digitálnu inklúziu, zapojiť sa môže aj Slovensko

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Google spustila iniciatívu Google.org Impact Challenge pre región strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, ktorej cieľom je podporiť iniciatívy na podporu digitálnej inklúzie v rámci oživenia ekonomiky. Firma chce takto okrem iného pomôcť pri oživovaní ekonomík po dopadoch pandémie nového koronavírusu pomocou využitia moderných technológií a inkluzívnych nástrojov.

Prostredníctvom grantov, ktoré budú dohromady v hodnote dvoch miliónov eur, podporí dobročinné projekty zamerané na digitálnu inklúziu v jedenástich krajinách.

Impact Challenge, pri ktorej firma spolupracuje s neziskovou organizáciou INCO, je vôbec prvá iniciatíva zameraná len na región strednej a východnej Európy.

Podpora charitatívnych projektov


„Myslíme si, že inovácie a inklúzia musia ísť ruka v ruke," skonštatoval počas virtuálnej konferencie riaditeľ Googlu pre Európu, Blízky východ a Afriku Matt Brittin a zdôraznil záväzok pomáhať ľuďom bez technologických znalostí.

Firma podľa jeho slov podporí charitatívne a na komunitu orientované projekty od neziskových organizácií, firiem a akademických inštitúcií, „aby mohli urobiť svoje komunity lepším miestom a vytvoriť zmenu tempom a rozsahom, aké región potrebuje" v rámci ekonomického oživenia.

„Myslíme si, že inovácie môžu prísť odkiaľkoľvek, určite je najlepšie, keď prichádzajú od najširších vrstiev komunít a spájajú sa s technológiami a nástrojmi," doplnil.

Rozhodujúcich bude päť kritérií


Do iniciatívy sa do 1. marca 2021 môžu prihlásiť neziskové organizácie, firmy a akademické inštitúcie, pričom ich projekty musia byť vyslovene charitatívne, vysvetlila počas videokonferencie Liza Belozerova z Google.org, oddelenia firmy zameraného na charitatívnu činnosť.

Podporu dostanú projekty v rôznych štádiách, od skorších plánov až po rozbehnutejšie. Pri posudzovaní projektov sa bude brať ohľad na päť kľúčových kritérií - ich ambície, dopady, uskutočniteľnosť, škálovateľnosť a inovácie.

Žiadatelia sa budú môcť zúčastniť na virtuálnych workshopoch, ktoré sa uskutočnia 2. a 23. februára. Prihlásiť sa do Google.org Impact Challenge aj na workshopy sa záujemcovia môžu na webstránke g.co/ceechallenge.

Na výbere sa bude podieľať aj Radičová


Na výbere sa bude podieľať Google, INCO a panel expertov z regiónu. Slovensko v ňom zastúpi sociologička a bývalá premiérka Slovenska Iveta Radičová.

„Dnes zažívame najväčší rozsah slobody v histórii, a to aj vďaka internetu. Sme súčasťou demokratizácie práva na slobodu myslenia, vyznania, vyjadrenia, informácií, zhromažďovania, spolčovania, umenia a vedy. Zároveň sme súčasťou prelomenia ekonomických, zemepisných a vekových bariér. Na druhej strane sú slobody sprevádzané rizikom manipulatívneho narábania s informáciami, osobných útokov atď. Vidíme tiež napätie medzi slobodou slova a osobnými právami. Zabrániť rizikám a ohrozeniam predpokladá nielen technické zručnosti, ale aj porozumenie zo strany verejnosti tomu, čomu máme a môžeme dôverovať. Nielen štát, trh či občianska spoločnosť musia byť transparentné, ale aj technológie musia byť transparentné, zrozumiteľné a prístupné kontrole jednotlivcov,“ vyjadrila sa Radičová pre organizátorov.

Konečné rozhodnutie pri financovaní bude mať Google.org, uviedla Belozerova. Projekty podľa jej slov dostanú granty v hodnote 50- až 250-tisíc eur, ako ja možnú podporu Googlu pri pomoci s iniciatívami. Úspešné iniciatívy by mal Google oznámiť v lete.

Viac k témam: charita, charitatívne projekty, Google.org Impact Challenge, koronakríza, moderné technológie, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Google podporí dobročinné projekty zamerané na digitálnu inklúziu, zapojiť sa môže aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.