Sobota, 20. apríl 2024
Slabý dážď  3,9 °C
Mimoriadne správy

Generálny pardon už využili státisíce dlžníkov, suma odpusteného penále sa blíži k 100 miliónom eur

 Webnoviny  25. júl 2023  145  
Generálny pardon už využili státisíce dlžníkov, suma odpusteného penále sa blíži k 100 miliónom eur

25.7.2023 (SITA.sk) - Od začiatku februára priniesol Sociálnej poisťovni tzv. generálny pardon pre dlžníkov príjem desať miliónov eur. Celková suma odpusteného penále predstavuje 97,2 milióna eur.

Odpúšťanie penále


Do odpúšťania penále za podmienky zaplatenia istiny sa zatiaľ zapojilo 684-tisíc dlžníkov. Ide o 272,5 tisíca samostatne zárobkovo činných osôb, takmer 190,4 tisíca dobrovoľne poistených osôb a 220,9 tisíca zamestnávateľov. Informoval o tom generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Sociálna poisťovňa v aprílijúli úspešne zrealizovala štyri čiastočné automatické procesy hromadného odpúšťania penále voči odvádzateľom, ktorí spĺňali podmienku pre uplatnenie tzv. generálneho pardonu. V tomto procese bude poisťovňa pokračovať pravidelne každý mesiac až do konca augusta.

Generálny pardon sa týka vyše milióna subjektov


Popri tom poisťovňa pokračuje s adresnou notifikačnou kampaňou voči klientom, na ktorých eviduje aktuálne kontakt a ktorí ešte stále majú možnosť zapojiť sa do tohto procesu oddlžovania. Od začiatku februára sa na Slovensku zaviedol generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne.

Ide o odpustenie povinnosti zaplatiť penále za podmienky, že dlžníci poisťovni uhradia dlžné poistné. Penále dlžníkom poisťovňa odpustí vtedy, ak zaplatia celú dlžnú sumu poistného najneskôr do 31. augusta tohto roka.

Ako ešte v októbri minulého roka uviedla poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová ako autorka tohto návrhu, generálny pardon sa týka takmer 1,07 milióna subjektov. Ide o 354-tisíc zamestnávateľov, takmer 500-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb a cez 218-tisíc fyzických osôb. Sociálna poisťovňa eviduje voči týmto subjektom penále v celkovej sume 885 miliónov eur a istinu vo výške 600 miliónov eur.

Viac k témam: Generálny pardon, Generálny riaditeľ, Penále, Sociálne, Sociálne poistenie, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: SITA.sk - Generálny pardon už využili státisíce dlžníkov, suma odpusteného penále sa blíži k 100 miliónom eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.