Streda, 21. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Facebook odstránil falošné účty, ktoré chceli narušiť politickú činnosť v USA a v ďalších krajinách
23.9.2020 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Facebook odstránila na svojich platformách malú sieť falošných účtov a stránok pôvodom z Číny, ktoré sa sústreďovali na narušenie politickej činnosti v krajinách juhovýchodnej Ázie a USA.
Zároveň tiež odstránila sieť pôvodom z Filipín, ktorá sa zamerala na ovplyvňovanie verejnej mienky medzi tamojšími používateľmi. Informovala o tom na svojej webstránke.
Siete na filipínsku armádu a políciu
Sieť pôvodom z Filipín zverejňovala príspevky vo filipínčine a angličtine. Tie sa zameriavali na miestne spravodajstvo a udalosti týkajúce sa domácej politiky, vojenskej protiteroristickej činnosti, chystaného protiteroristického zákona, kritiky komunizmu, mladých aktivistov a opozície. Vyšetrovanie Facebooku odhalilo väzby siete na filipínsku armádu a políciu.
Prvá spomínaná sieť sa zamerala najmä na juhovýchodnú Áziu, pričom zverejňovala príspevky o súčasnom dianí vo svete v čínštine, filipínčine a angličtine.
Medzi témami boli napríklad záujmy Pekingu v Juhočínskom mori, Hongkong, podpora filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho a potenciálna kandidatúra jeho dcéry v prezidentských voľbách v roku 2020 či kritika nezávislej filipínskej mediálnej organizácie Rappler.
Činnosť siete v USA predstavovala menšiu časť jej úsilia. Facebook nespojil sieť priamo s čínskou vládou. Ľudia, ktorí za ňou stáli, sa podľa neho pokúšali utajiť svoju identitu a polohu pomocou virtuálnych súkromných sietí a iných metód.
Prezidentské voľby v USA
Aktivity siete pôvodom z Číny sa v USA sústredili na zverejňovanie materiálov pre a proti prezidentským kandidátom Peteovi Buttigiegovi, Joeovi Bidenovi a prezidentovi Donaldovi Trumpovi.
Americké tajné služby a úrady už dlhší čas varujú pred pretrvávajúcimi a potenciálnymi hrozbami možného zasahovania Číny, Ruska a Iránu do novembrových prezidentských volieb.
V utorok Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúr (CISA) napríklad varovali pred šírením dezinformácií týkajúcich sa výsledkov volieb, ktoré budú pravdepodobne šíriť zahraniční aktéri a kyberzločinci.
Agentúry poznamenali, že aj keby sa zahraničnému hráčovi podarilo manipulovať s webovou stránkou súvisiacou s voľbami, základné údaje by zostali neskompromitované. Informácie pochádzajú z agentúry AP a about.fb.com.
Viac k témam: falošné účty, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Facebook odstránil falošné účty, ktoré chceli narušiť politickú činnosť v USA a v ďalších krajinách © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
Zákazníci Tesca rozhodnú, ako sa rozdelia granty vo výške 223 300 EUR na projekty pre mladých