Štvrtok, 11. jún 2026
Mimoriadne správy
- Po uvoľnení pravidiel na Facebooku v USA prudko pribudli vyhrážky politikom
- Airbus predstaví nový projekt stíhačky po kolapse francúzsko-nemeckého FCAS-u
- Študent tri roky zbieral fľaše a plechovky. Do obchodu ich priniesol viac ako 7 000, peniaze venuje na charitu
- Trump pohrozil Iránu, že za zdržovanie mierových rokovaní bude musieť zaplatiť
- Muž po útoku nožom prišiel o oko. Belfast následne zachvátili protiimigračné nepokoje – VIDEO
Európske programy pre výskum a inovácie stoja na začiatku novej éry. Po Horizont Európa prichádza ešte ambicióznejší program
Webnoviny 27. máj 2024 551
27.5.2024 (SITA.sk) - Európske programy pre výskum a inovácie stoja na začiatku novej éry. Súčasný výskumný a inovačný program EU Horizont Európa totiž v roku 2027 končí.
Ako pritom konštatujú bývalý predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a bývalý európsky komisár pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež a v súčasnosti člen Riadiacej rady European Institute of Innovation and Technology (EIT) Ján Figeľ, jeho nástupca potrebuje naplniť kaliber európskej vedomostnej bázy s tvorivosťou a precíznosťou, ktoré sú potrebné pre posun konkurencieschopnosti celého bloku do nasledujúceho desaťročia.
„Pred dvadsiatimi rokmi sme sa nachádzali v centre podobných diskusií, preberajúc potreby budúcej inovačnej stratégie Európy. Vtedy bol predložená silná idea v podobe potreby vytvoriť inštitút pre inovácie, ktorého poslaním bude stať sa ekosystémom pre celoeurópske inovácie vďaka lepšiemu spojeniu „vedomostného trojuholníka“ vzdelávania, výskumu a podnikania," konštatujú politici. Fragmentácia podľa nich sťažuje inovácie a zabraňuje tomu, aby boli úspechy vedy a výskumu prenesené do výrobkov a služieb, ktoré pomôžu odpovedať na spoločenské výzvy.
EIT sa stal preukázateľne najväčším inovačným ekosystémom na svete. Jeho dopad hovorí sám za seba, s viac ako 50 inovačnými centrami v Európe EIT podporoval vyše 10 000 spoločností, pomohol im získať vyše 9,5 mld. eur súkromných investícií a na trhu priniesol vyše 2 400 nových výrobkov.
Viac k témam: EIT, Európske programy pre výskum a inovácie, Horizont Európa, Inovácie, Riadiaca rada Európskeho inovačného a technologického inštitútu, Výskum
Zdroj: SITA.sk - Európske programy pre výskum a inovácie stoja na začiatku novej éry. Po Horizont Európa prichádza ešte ambicióznejší program © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
Tarot, mágia a kráľovské tajomstvá... Fantasy novinka, o ktorej budú hovoriť všetci
Trump povedal, že mierová dohoda s Iránom by sa mohla dosiahnuť do dvoch alebo troch dní