Nedeľa, 9. máj 2021
Väčšinou jasno  6,8 °C
Mimoriadne správy

Eurolab nebol pri nákupe covidtestov dopredu favorizovaný, zistil Transparency International Slovensko

 Webnoviny  31. december 2020  68
Eurolab nebol pri nákupe covidtestov dopredu favorizovaný, zistil Transparency International Slovensko

31.12.2020 (Webnoviny.sk) - Po zrušenej predvianočnej súťaži na nákup covidtestov rokovalo Ministerstvo hospodárstva SR najprv s košickou obchodnou firmou Plastonic s.r.o. a dohodli sa na dodávke štyroch miliónov testov. Ukazuje to Vestník verejného obstarávania. Na poslednú chvíľu však firma zmluvu nepodpísala.

Ministerstvo tieto informácie potvrdilo. Podozrenia, že by bol Eurolab dopredu favorizovaný a výber dodávateľa dohodnutý, sú podľa Transparency International Slovensko nepodložené.

Viac o téme: Koronavírus


Riaditeľ Plastonicu Branislav Kocper potvrdil, že rokovania nakoniec zlyhali. "Keďže logistika dodávok materiálu je extrémne zložitá a skutočnosti s tým súvisiace sa neustále menili, rozhodli sme sa po vzájomnej dohode s ministerstvom od podpisu zmluvy odstúpiť," tvrdí Kocper.

Plastonic ponúkal čínske testy OJABIO, stáli menej ako tri eurá a ich senzitivita bola len 98,3 %. Ministerstvo nakoniec kúpilo testy, ktoré sa osvedčili pri plošnom testovaní v novembri a ktoré dodáva trnavská firma Eurolab Lambda.

Ich testy kórejskej značky SD Biosensor majú citlivosť 96,5 %, čiže lepšie odhalia nakazených. Firma dodá do siedmeho januára 2,6 milióna testov za 4,95 eura za kus.

Viac k témam: Celoplošné testovanie, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, testovanie, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Eurolab nebol pri nákupe covidtestov dopredu favorizovaný, zistil Transparency International Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.