Štvrtok, 6. máj 2021
Oblačno  5,7 °C
Mimoriadne správy

Elektromagnetické žiarenie 5G siete nie je pre ľudí nebezpečné, merania vyvracajú hoaxy

 Webnoviny   8. december 2020  56
Elektromagnetické žiarenie 5G siete nie je pre ľudí nebezpečné, merania vyvracajú hoaxy

8.12.2020 (Webnoviny.sk) - Elektromagnetické žiarenie 5G siete nie je pre ľudí nebezpečné a jeho intenzita neprekračuje ministerstvom zdravotníctva určené limity.

Informoval o tom na pondelkovom bratislavskom kongrese ITAPA minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, ktorého rezort v rámci reakcie na šíriace sa hoaxy o nebezpečenstve elektromagnetického žiarenia 5G siete nechalo zmerať jeho intenzitu.

Merali v Banskobystrickom kraji


Pilotné meranie intenzity elektromagnetického poľa sa uskutočnilo počas júla v Banskej Bystrici a pokračovalo v rámci celého Banskobystrického kraja.

Merania boli uskutočnené v oblastiach s rôznou hustotou obyvateľstva a v rôznych časových úsekoch dňa.

„Tento projekt sme spustili ako reakciu na hoaxy o 5G sieťach, ktoré v tomto roku zaplavili aj Slovensko. Rozhodli sme sa preto zmapovať intenzitu elektromagnetického poľa a na základe presných dát, ktoré si budú ľudia môcť pozrieť na interaktívnej mape, ukázať občanom, aké sú skutočné intenzity žiarenia a či prekračujú povolené limity. A teda, či môžu skutočne negatívne ovplyvňovať zdravie občanov, čo tvrdia mnohé správy o novej generácii sietí, ktorá sa bude zavádzať aj u nás,“ vyhlásil minister Andrej Doležal.

Meranie pod dohľadom Výskumného ústavu spojov prebehlo vo vybraných lokalitách, v ktorých je umiestnených viacero základňových staníc od viacerých poskytovateľov elektronických komunikačných služieb.

Intenzitu budú systematicky mapovať


Z doteraz nameraných hodnôt najvyššia nameraná úroveň intenzity elektromagnetického poľa predstavovala približne 15 percent z prípustnej akčnej hodnoty stanovenej vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR.

Táto hodnota bola nameraná vo vzdialenosti 3 metre od základňovej stanice v hlavnom smere vyžarovania.

Podľa ministra dopravy a výstavby siete 5G síce budú využívať hustú sieť vysielačov, vysielacie výkony sú však nižšie.

Rezort dopravy a výstavby preto plánuje pokračovať v tomto projekte a systematicky mapovať intenzity úrovne elektromagnetického poľa na území SR, a to ako v čase pred zavedením, tak aj počas zavádzania sietí 5G do prevádzky.

Viac k témam: 5G sieť, mobilná sieť, telekomunikácie
Zdroj: Webnoviny.sk - Elektromagnetické žiarenie 5G siete nie je pre ľudí nebezpečné, merania vyvracajú hoaxy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.