Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,3 °C
Mimoriadne správy

EK predstavila plán ekonomickej podpory demokratickému Bielorusku v hodnote troch miliárd eur

 Webnoviny  28. máj 2021  44
EK predstavila plán ekonomickej podpory demokratickému Bielorusku v hodnote troch miliárd eur

28.5.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v piatok predstavila svoj komplexný plán ekonomickej pomoci pre budúce demokratické Bielorusko.

Balík v hodnote až do troch miliárd eur, odráža záväzok Európskej únie (EÚ) podporovať želanie bieloruského ľudu mať mierový prechod k demokracii v krajine po prezidentských voľbách v auguste 2020, ktoré neboli slobodné ani spravodlivé, uvádza EK na svojej webstránke.

Naše správy sú dvojaké. Pre obyvateľov Bieloruska: vidíme a počujeme vašu túžbu po zmene, demokracii a svetlej budúcnosti. A bieloruským orgánom: represia, brutalita alebo nátlak neprinesú vášmu autoritárskemu režimu legitimitu. Doteraz ste zjavne ignorovali demokratickú voľbu bieloruského ľudu. Je čas zmeniť smer. Keď - a veríme, že ide o prípad, keď a nie ak - Bielorusko začne mierový demokratický prechod, bude tu EÚ, ktorá ho bude sprevádzať,“ vyjadrila sa predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Granty a pôžičky


EÚ aktivuje balík, ktorý zahŕňa granty a pôžičky využívajúce verejné a súkromné investície, keď sa Bielorusko podujme na prechod k demokracii.

Balík má pomôcť krajine stabilizovať jej ekonomiku, reformovať jej inštitúcie s cieľom ich väčšej demokratizácie a pomôcť zvýšiť odolnosť ekonomiky, rastový potenciál a tvorbu pracovných miest. EÚ investuje aj do udržateľných infraštruktúr a zelenej a digitálnej transformácie v Bielorusku.

Blok tiež plánuje ponúknuť uzavretie bilaterálnej rámcovej dohody s cieľom posilniť dlhodobejšie vzťahy medzi EÚ a demokratickým Bieloruskom.

Stimul pre zmenu


Podľa šéfa európskej diplomacie a podpredsedu EK Josepa Borrella by mal byť „skutočným stimulom pre súčasné orgány, aby zmenili smerovanie“.

V kombinácii s našimi rozsiahlymi sankciami voči režimu, ktoré sa v najbližších týždňoch ešte zvýšia, ako aj rekalibráciami našej súčasnej finančnej pomoci poskytovanej štátom a priamo občanom, ukazujeme, že EÚ sa naďalej skutočne zaväzuje za demokratickému Bielorusko,“ dodal.

Náš odkaz je hlasný a jasný: stojíme pri obyvateľoch Bieloruska pri ich hľadaní demokracie, ktorá zvíťazí. Ohlásený balík podpory je ďalším dôkazom nášho odhodlania aktívne podporovať obyvateľov Bieloruska a pomôže Bielorusku v reformnom procese pri rozvoji odolnejšej spoločnosti a hospodárstva,“ doplnil komisár pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivér Várhelyi.

Viac k témam: ekonomická kríza, finančná pomoc, pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - EK predstavila plán ekonomickej podpory demokratickému Bielorusku v hodnote troch miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.