Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  15,3 °C
Mimoriadne správy

Dve poľské vládne webstránky napadli hackeri, spravodajská služba hovorí o ruskom kyberútoku

 Webnoviny  17. marec 2021  52
Dve poľské vládne webstránky napadli hackeri, spravodajská služba hovorí o ruskom kyberútoku

17.3.2021 (Webnoviny.sk) - Dve poľské vládne webstránky sa v stredu stali terčom hackerského útoku a šírili falošné informácie o neexistujúcej rádioaktívnej hrozbe.

Útok zasiahol webstránku Národnej agentúry pre atómovú energiu a ministerstva zdravotníctva, na ktorých sa na krátky čas objavila informácia o údajnom úniku rádioaktívneho odpadu v susednej Litve ohrozujúcom Poľsko.

Terčom bol aj účet novinára


Vyhlásenie varovalo, že zdravie a životy Poliakov žijúcich v pohraničí sú v ohrození. Zjavne si však nezískalo veľkú pozornosť.

Napadnutiu čelil aj twitterový účet novinára, ktorý často píše o Rusku a východnej Európe, pričom šíril danú informáciu ďalej.

Známky ruského kyberútoku


Hovorca riaditeľa poľskej spravodajskej služby Stanislaw Zaryn pre agentúru The Associated Press uviedol, že incident nesie známky ruského kyberútoku s cieľom zasiať podozrenie a nejednotu medzi západných spojencov.

Pripomenul podobný útok z roku 2020, ktorý šíril falošné informácie o neexistujúcom rádioaktívnom oblaku smerujúcom do Poľska z ukrajinského Černobyľu.

Viac k témam: kybernetický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Dve poľské vládne webstránky napadli hackeri, spravodajská služba hovorí o ruskom kyberútoku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.