Utorok, 15. jún 2021
Jasno  11,4 °C
Mimoriadne správy

Druhá vlna koronavírusu ešte viac prehĺbila prepad počtu hostí v ubytovacích zariadeniach

 Webnoviny  27. december 2020  81
Druhá vlna koronavírusu ešte viac prehĺbila prepad počtu hostí v ubytovacích zariadeniach

27.12.2020 (Webnoviny.sk) - Druhá vlna koronavírusu v októbri prudko zvýšila prepad počtu hostí v ubytovacích zariadeniach. Medziročný pokles dosiahol až takmer 80 percent. Pandémia znížila výkony takmer všetkých ubytovacích zariadení na Slovensku.

V hoteloch, penziónoch a v ďalších zariadeniach cestovného ruchu sa ubytovalo len 119-tisíc osôb. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach celkovo viac ako 450-tisíc nocí, medziročne bol ich počet nižší o takmer 70 percent.

Viac o téme: Koronavírus


Minulý rok v októbri pritom dosiahol počet návštevníkov takmer 600-tisíc osôb a 1,5 milióna prenocovaní. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu SR, o ktorom informovala hovorkyňa úradu Jana Morháčová.

Domáci turisti


Aj počas októbra 2020 vytvárali návštevnosť v celej SR najmä domáci turisti, predstavovali až 84 zo 100 ubytovaných. Aj ich počet sa však oproti vlaňajšku prudko znížil. Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v októbri pokles menší ako 70 percent.

V ostatných krajoch medziročný pokles slovenskej klientely presiahol 70 percent. Poklesom návštevníkov v októbri trpel najviac západ krajiny (o 83 percent).

Tradične najnavštevovanejšie oblasti Slovenska, Žilinský a Prešovský kraj, evidovali celkovo len niečo viac ako 51-tisíc návštevníkov.

Návštevnosť cudzincov


Naďalej pretrvávala veľmi nízka návštevnosť cudzincov. Slovenské ubytovacie zariadenia ich evidovali v októbri 2020 len necelých 19-tisíc. V rovnakom období minulého roka ich bolo takmer jedenásťnásobne viac (počet presiahol 206-tisíc).

Negatívny dopad bol najviac viditeľný v Bratislavskom kraji, v ktorom bola návštevnosť medziročne nižšia až o 85 percent. Počet zahraničných hostí klesol až o viac ako 92,2 percenta.

Samotné mesto Bratislava bolo na tom rovnako zle. Východná metropola, Košice, v októbri taktiež trpela poklesom najmä zahraničnej návštevnosti (o takmer 88 percent). Celková návštevnosť Košíc bola v medziročnom porovnaní nižšia o 75,4 percenta.

Dĺžka pobytov


Výraznejšie sa však v októbri 2020 predĺžila dĺžka pobytov, medziročne vzrástla v priemere z 2,5 na 3,8 noci, a to vďaka návštevnosti v kúpeľných mestách.

Podľa posledných údajov k októbru 2020 slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4 333 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo 69,5-tisíca izieb a 182-tisíc lôžok. Počet izieb v porovnaní s októbrom 2019 klesol o 1,2-tisíca (o 1,8 percenta) a počet lôžok o 3,8-tisíca (o 2 percent).

Viac k témam: cestovný ruch, hotel, Koronavírus, Pandémia, turisti, ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Druhá vlna koronavírusu ešte viac prehĺbila prepad počtu hostí v ubytovacích zariadeniach © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.